Vodafone İzinsiz Arama Yapıyor!

Vodafone İzinsiz Arama Yapıyor!

PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde Telekom operatörlerinin pazarlama faaliyetleri için izinsiz aramalar yaptığı söylentilerini duymuştum fakat bu söylentileri sağlam bir kazığa dayandıramadığım için haber yapmamıştım. Fakat evren bu düşüncelerimi sezmiş olacak dün aldığım bir telefon ile bu söylentilerin gerçek olduğunu anladım.

Konu kahramanımız Türkiye’nin güzide Telekom operatörlerinden biri olan Vodafone. 0850 480 55 42 numaralı telefondan bir çağrı aldım. Çağrıyı karşıladığımda bir müzik sesi ile yaklaşık 10 ila 15 saniye arasında dinlendirildim diyebilirim. Normalde bu tarz bekletilmeli çağrılarda direkt kapatıyorum. Bu sefer çağrının kimden geldiğini öğrenmek istediğim için beklemeyi tercih ettim.

Telefon açıldı ve “merhabalar” sözüyle başlayan bir hanım efendi benim kim olduğu ne olduğuma bakmaksızın aklındaki kelimeleri sıralamaya başladı. Cümlenin en sonundaki Vodafone sözcüğünü anlayabildim. Hanım efendiye ilk olarak beni Vodafon’dan mı arıyorsunuz diye sordum. Evet, cevabın alınca ise diğer sorularımı ardı ardına hanımefendiye yönlendirdim. Benim iznim olmadan bu aramayı yapıyorsunuz? Telefon numaramı kimden aldınız? Bu arama için izniniz var mı? Bu aramayı yapabilmek için beni iznimi nasıl almışsınız? Kiminle görüşüyorum benimle adınızı paylaşabilir misiniz? İlk sorularıma benim ekranıma düşüyor biz de görüşme gerçekleştiriyoruz diyen hanım efendi son soruma ise kurallar gereği adını söyleyemediğini ve görüşmemizin kayıt altına alındığını belirtti.

Görüşmenin devamını anlatmadan önce bir şeye açıklık getirmek istiyorum. Şimdiye kadar Vodafone ile herhangi bir ilişkim olmadı. Vodafone’un herhangi bir hizmetini kullanmadım ve benim bilgilerimin Vodafone’un elinde olmasının imkanı yok. Bu sebepten Vodafone’un bilgilerimi benim iznim olmaksınız bir yerden aldığını düşünmekteyim.

Görüşmeye devam ediyoruz: Son sorduğum soru karşımdaki hanımefendiyi biraz rahatsız etmiş olacak bana niye adımı istiyorsunuz diye sordu, ben de kendilerini şikayet edeceğimi ve bunun için bilgi topladığımı söyledim. Hanımefendi kurallar gereği bana adını söylemeyeceğini belirtti (hem beni ara hem de kim olduğunu söyleme, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu). Ben de kendilerini şikayet edeceğimi belirterek telefonumu kapattım.

Sıra Geldi Şikayete!

Tabii ki bu görüşmeyi sadece burada bırakacak değilim. Yapılan yanlışlıkları bir süper kahraman gibi düzeltmeyi görev edinmiş biri olarak açtım tarayıcımı ve Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi tiss.gtb.gov.tr ‘a girerek şikayette bulundum. Şimdi şikayetimin cevaplanmasını bekliyorum. Vodafone’un bu tarz yaklaşımlar ile abone elde edeceğini sanması biraz üzücü oldu benim için. Çok uluslu firmaların böyle küçük hesaplar içine girmemesi gerekiyor. Bakalım şikayetimin sonucunda ne cevap alacağım hep beraber bekleyip göreceğiz. Uzun lafın kısası şunu da öğrenmiş olduk: Vodafone İzinsiz arama yapıyormuş.

Ali Yavuz ŞAHİN


CEVAP VER