Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi için geri sayım başladı!

Windows 10

Mayıs ayında yayınlacak olan Windows 10 Mayıs 2020 güncellemesi için çalışmalar başladı. İşte gelecek olan yenilikler!

Microsoft, Windows 10‘a yenilikler eklemeye hız kesmeden devam ediyor. Mayıs ayında büyük çaplı bir güncelleme yayınlayacak olan Microsoft, bu yenilikleri şimdiden Insider kullanıcıları üzerinde test etmeye başladı. Insider programına dahil olup güncellemeyi nasıl yükleyeceğinizi belirtmeden önce gelin güncelleme ile gelen yeniliklere bir göz atalım.

.

Bildiğiniz gibi Microsoft’un kendi sesli asistanı Cortana, Windows 10’da yer alıyor. Türkiye’de kullanıma sunulmayan Cortana için bu güncelleme ile de yenilikler geliyor. Windows 10’un görev çubuğunda yer alan Cortana, bu güncelleme ile görev çubuğundan kaldırılabiliyor. Ayrıca dijital asistan Cortona’ya aynı Siri‘de olduğu gibi yazma özelliği de ekleniyor. Güncellemeyle birlikte Cortana arayüzü sohbet baloncukları şeklinde yeniden tasarlanacak.

Bu güncelleme ile birlikte arama ana sayfasına hava durumu, haberler, tarihte bugün ve yeni filmler gibi içerikler için de hızlı arama özelliği de sisteme eklenecek.

Güncelleme ile Linux tarafında da iyileştirmeler yapılacak. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda Windows 10 üzerinde Linux kullanma imkanı sunulmuştu. Linux için Windows Alt System 2 sürümünü de nihai hali ile kullanıcılara sunulacak. Microsoft’un geliştirdiği özelleştirilmiş Linux çekirdeği ile gelecek olan bu özellik sayesinde performansta gözle görünü artışlar yaşınacak. Bu Linux çekirdeği ayrıca Windows Update bölümünden sürekli ve kolayca güncellenebilecek.

Microsoft, ayrıca Windows Alt System‘i açık kaynaklı yapacak. Böylelikle geliştiriciler kendi sistemlerini Windows 10 üzerinde oluşturabilecek. Mayıs ayının ortalarına doğru yayınlaması beklenen bu güncelleme ile Microsoft’un performans ve stabilite artışları da sunacağını belirtelim.

Microsoft Türkiye yöneticileriyle canlı web konferansları başlıyor

Eğer bu güncellemeyi şimdiden yüklemek istiyorsanız, Windows Insider programına dahil olmanız gerekiyor. Bu programa kayıt olmak için Windows 10 PC’den Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Insider Programı bölümüne girmeniz yeterli olacaktır. Bu bölümden kaydınızı yaptıktan sonra PC’yi kapatıp açın. Daha sonra Güncelleştirme ve Güvenlik bölümünden 1 ay sonra yayınlanacak olan güncellemeyi anında indirebilirsiniz.

Windows 10 Mayıs 2020

Tabii bu sürümün henüz geliştirme aşamasında olduğunu bazı sorunlara yol açabileceğini belirtelim. Bu yüzden verilerinizi yedeklemeden bu tip Beta sürümleri yüklememenizi öneriyoruz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here