Windows 10 Mobile resmen tarih oldu!

Windows 10 Mobile

Microsoft, Windows 10 Mobile işletim sisteminin fişini çekti. Microsoft, mobil işletim sisteminden Office uygulamalarını da çekecek.

Android ve iOS’in karşısına Windows 10 Mobile ile çıkan Microsoft, uygulama geliştiricilerinden yeterli desteği bulamayınca, kullanıcılar tarafından pek ilgi görmemişti. Nokia ile şansını deneyen Microsoft yine başarısız olmuştu. Yazılım devi bu kötü gidişattan sonra mobil işletim sisteminin desteğini keseceğini açıklamıştı.

Google Glass desteği sonlandırılıyor!

10 Aralık 2019 yani yarın Windows 10 Mobile’ın desteği resmi olarak kesilecek. Bu haberin tekrar gündeme gelmesinin arkasında Microsoft’un bir de kendi uygulamalarına olan desteğini sonlandırması yatıyor. Microsoft cephesi 12 Ocak 2021 tarihinden itibaren Word, Excel, Powerpoint ve OneNote gibi Office uygulamalarından desteğini kesecek.

Bu tarihten itibaren uygulamalar yine çalışmaya devam edecek ancak uygulamaları marketten indiremeyeceksiniz. Ayrıca 12 Ocak 2021’den sonra Office uygulamaları hata düzeltmeleri dahil hiç bir güncellemeyi almayacak.

Microsoft; “Güvenlik güncellemelerinin sunulmamasından dolayı, Office uygulamalarını bir telefonda kullanmak istiyorsanız; iOS veya Android’deki en son Microsoft Office uygulamalarına geçiş yapmanız gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Windows 10 Mobile

Aslında bu desteklerin sonlandırılması sürpriz olmadı. Microsoft Store’da bile yıllar öncesinden Windows Mobile işletim sistemine sahip telefonların satışı durdurulmuştu. Eğer hala bu işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız, tercihinizi Android veya iPhone’dan yana kullanmaya başlasanız güvenliğiniz için iyi olacak gibi görünüyor.

Yazılım devinin mobil pazarda başarısız olması çok üzücü bir durum. Umarız ilerleyen yıllarda Microsoft yen bir girişim ile mobil pazar tekrar geri dönüş yapar.