Windows 10 Uyarı Veriyor: 21H2 Sürümü için Destek Bitiyor

Windows 10 desteği

Windows 10 uyarı vermeye başladı. Microsoft, Windows 10 21H2 sürümü için desteğin sona erdiğini duyurdu ve Haziran ayı itibarıyla son güncellemesini yayınladığını açıkladı.

Microsoft, milyonlarca Windows kullanıcısını etkileyen bir duyuru yaptı. Uzun bir süredir kullanıcıları Windows 11’e geçiş yapmaya teşvik eden şirket, Windows 10 için desteği kademeli olarak azaltmaya başladı. Son olarak, bu kesinti Windows 10 21H2 sürümüne sahip cihazları etkiledi.

Windows 10 Uyarı Veriyor: 21H2 için Destek Sonlandırıldı

Microsoft, Windows 10 21H2 sürümü için desteğini sonlandırdığını duyurdu ve bu sürüme sahip kullanıcıları hemen harekete geçmeye çağırdı. 21H2 sürümü için Haziran ayında son güncellemenin yapıldığını ve bundan sonra daha fazla özellik veya güvenlik güncellemesi almayacağını belirtti.

Windows 10 uyarı

Microsoft’un blog gönderisinde “13 Haziran 2023 tarihinde, Windows 10 Home, Pro, Pro Education ve Pro for Workstations sürümlerini kapsayan 21H2 hizmetinin sonuna gelindi. Haziran 2023 güvenlik güncelleştirmesi, bu sürüm için mevcut son paket olacak” ifadesi yer aldı.

Windows 10 Uyarı Sinyalleri Gönderiyor

Eğer bir bilgisayarınızda Windows 10 21H2 sürümü bulunuyorsa, Haziran ayından sonra desteğin sona ereceğini unutmayın. Bu da demek oluyor ki, yeni özellikler alamayacak ve güvenlik açıklarına maruz kalabileceksiniz. Microsoft, bazı iş istasyonlarına otomatik yükseltme sunacağını belirtse de, bilgisayarınızı manuel olarak güncellemeniz gerekecek.

Güncelleme sonrasında isterseniz Windows 11’e geçebilir veya Windows 10 22H2 sürümüne geçiş yapabilirsiniz. 22H2 sürümü için destek bir süre daha devam edecek, ancak gelecek yıldan itibaren kaldırılması planlanıyor.

Benzer kararlar, bir süredir Windows 8 ve 8.1 için de alınıyor. Son olarak Google, bulut depolama hizmeti Drive’ın Windows 8 ve 8.1 uygulamasını kullanımdan kaldıracağını duyurdu.

İlgili Haberler:

>> Windows 7 ve 8 İçin Firefox Desteği Sonlanıyor: Mozilla Tarayıcısı da Eski İşletim Sistemlerine Veda Ediyor