X Twitter Değeri Giderek Düşüyor! Elon Musk’ın Yüzünden mi?

X Twitter, yönetime Elon Musk’ın geçmesinden bu yana düşüşünü sürdürüyor diyebiliriz. Mashable’da yer alan bilgiler, mikro blog sitesinin değerinde ciddi bir düşüş var. Musk, bu platformu 44 milyar dolar ödeyerek almıştı. Peki şu anki piyasa değeri ne durumda?

X Twitter piyasa değeri adeta buz gibi eriyor. Tesla ve SpaceX gibi başarılı şirketlerin sahibi Elon Musk, bir süre önce bu platformu 44 milyar dolar ödeyerek satın almıştı. Platformun şu anki değerinin ise 12.5 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor. Yani Ekim 2022’deki satın almadan bu yana platformun değerinde % 71.5’luk düşüş var. Bu gerçekten çok ciddi bir düşüş.

X'in (Twitter) Değeri Giderek Düşüyor! Elon Musk'ın Yüzünden mi?

Musk, X Twitter ‘ı daha kârlı bir platform haline getirmek için pek çok yeni uygulama gerçekleştirmişti

Elon Musk, kârlılık tarafında özellikle reklamların çok önemli olduğunu söylemiş ve bu tarafta daha fazla çalışılması gerektiğini bildirmişti. Zira platformun kâra geçebilmesi için uzun süreli reklam kampanyaları şart. Gerçi bir süre önce bazı büyük şirketler X’e reklam vermeyi durdurmuş ve bunun sebebi olarak da Musk’ın paylaştığı bazı yorumlar gösterilmişti. Musk ise kendisini kimsenin reklamlarla tehdit edemeyeceğini söylemiş ve istemeyenin platformdan gidebileceğini belirtmişti. Hatta bir de küfür etmişti ama tabii onu burada paylaşamıyoruz.

Öte yandan Musk, mavi tik sistemini değiştirmiş ve premium abonelik sistemini getirmişti. Bu sistem hem bireysel kullanıcılar hem de şirketler için farklı avantajlar sunuyor. Tabii aylık ya da yıllık toplu ücret ödemek kaydıyla.

Örneğin bireysel kullanıcılar, premium abonelik alarak daha uzun gönderiler hazırlayabilir, daha uzun süreli videolar yükleyebilir, daha az reklam görebilir ve yazdıkları cevaplar da onaylanmamış hesaplarla kıyaslandığında daha yüksek görünürlüğe erişebilir. Öte yandan onaylı hesaplar, aylık etkileşim miktarları doğrultusunda reklam gelirlerinden pay da alabiliyor. Gerçi bu, pek çok kötü niyetli hesabın doğmasına ve X platformunda gereksiz pek çok tartışmanın doğmasına yol açıyor. “Ne kadar etkileşim, o kadar çok para!” düşüncesiyle hareket edenler hiç de az değil.

İlgili haberler

>> Prince of Persia: The Lost Crown PC Sistem Gereksinimleri