Xiaomi 13T Pro İnceleme: Leica İle Mobil Fotoğrafçılıkta Yeni Dönem!

Xiaomi 13T Pro inceleme yazısıyla karşınızdayız. Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, son yıllarda gerçekleştirdiği hamlelerle adeta farklı bir boyut oluşturdu diyebiliriz. Bundan birkaç sene öncesine kadar genellikle ekonomik, fiyat performans odaklı telefonlarla gördüğümüz üretici, artık amiral gemisi telefon modelleriyle de adeta rakiplerine meydan okuyor. Bu bağlamda şirketin yakın zamanda Leica ile gerçekleştirdiği ortaklık, büyük yankı uyandırmıştı. Bildiğiniz gibi Leica, daha öncesinde diğer bir Çinli dev olan Huawei ile yol alıyordu. Xiaomi, özellikle “kamera” tarafında hiç olmadığı kadar iddialı bir konumda yer alıyor.

Xiaomi 13T Pro, Leica ortaklığıyla hazırlanan kamera sistemiyle teknoloji severlere pek çok üst düzey detay sunuyor. Bunu en başta söylemekte yarar var. Cihaz, 8K çözünürlüklü videolar dahi çekebilmenizi sağlıyor. Evet, henüz 8K çözünürlüklü içerikler ve bunların oynatılması tarafında geniş bir yelpaze olduğu söylenemez. Yine de Xiaomi, bu heyecan verici detayı kendi telefonunuzla deneyimlemeniz ve belki de ilerisi için kendi arşivinizi oluşturmanız adına size el uzatıyor.

Xiaomi 13T Pro inceleme: Leica ortaklığıyla hazırlanan gelişmiş kamera sistemi

Cihazın arka tarafına göz attığımızda, yapay zekâ ile güçlendirilmiş ve Xiaomi’nin “Xiaomi InSight” felsefesiyle yoğrulmuş güncel kamera sistemini görüyoruz. Kısacası şirket, kamera sisteminizi kullanırken en iyi ve işe yarar detayları kolaylıkla yakalayabilmenizi hedefliyor.

50+50+12MP’den oluşan kamera sistemiyle ister bokeh’li çekimler yapın, ister ultra geniş açılı çekimler gerçekleştirin, ister makro çekimler yapın, isterseniz de optik zoom kullanarak kalite kaybı olmadan detayları yakına getirin.

50MP değerdeki ana kameramızda OIS, yani optik görüntü sabitleme özelliği var. Bu, hem fotoğraf hem de video çekerken oldukça işimize yarıyor. Hareket halindeyken dahi net detaylar elde edebiliyorsunuz. Bir örnek vermek gerekirse, OIS olmayan telefon kameralarıyla hareket halindeki bir kediyi net yakalamanız çok zordur. 13T Pro ise, bu tip durumlarda hiç zorlanmıyor.

OIS desteğinin ve bunun yanında 2X optik zoom desteğinin sunulduğu kamera ise, telefoto kameramız. Evet, uzaktaki detayları kalite kaybı olmadan yakına getirebilir ve sarsıntı olmadan kaydedebiliriz. Ürün, düşük ışık koşullarında da pek çok rakibine kıyasla daha hızlı ve daha net çözümler üretebiliyor.

Bu kamerayla film tadında görüntüler de elde edebilirsiniz. Son yıllarda pek çok yönetmen ve içerik üreticisi, telefon kameralarından yararlanarak kısa film, belgesel ve müzik klibi gibi içerikler hazırlıyor. Peki siz niye yapmayasınız? Xiaomi 13T Pro, bir zamanlar sadece profesyonel kameralarda görülebilen Rec.709 LUT ile 10 bit LOG 4:2:0 H.265 video kaydına destek veriyor. Bu sayede renk tonları ve görsel stil tarafında daha fazla özelleştirme mümkün oluyor. Tabii ki bu tip detayları kullanabilmek için iyice araştırarak hareket etmenizde yarar var.

Günümüz sosyal medya alışkanlıklarını göz önüne aldığımızda ise, 1080p 60FPS videoların hem akıcı detaylar sunduğunu hem de sosyal medyada kısa sürelerde paylaşılabildiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu ürünle YouTube, Instagram ve Twitter gibi platformlarda yayınlamak istediğiniz içeriklerinizi çekebilirsiniz. Hatta bir mikrofon yardımıyla yayıncılığa bile soyunabilirsiniz.

Ön taraftaki kameramız da 20MP değerde ve hem selfie’ler hem de görüntülü görüşmeler için yeterli performansı sunabiliyor. HDR ve gece modu gibi detayların bulunduğu ön kamera, aynı zamanda 120FPS değerde ağır çekim videolar kaydetmenize de imkân sunuyor.

Xiaomi 13T Pro örnek fotoğraflar

Xiaomi 13T Pro İnceleme: Leica İle Mobil Fotoğrafçılıkta Yeni Dönem!

Xiaomi 13T Pro İnceleme: Leica İle Mobil Fotoğrafçılıkta Yeni Dönem!

Xiaomi 13T Pro İnceleme: Leica İle Mobil Fotoğrafçılıkta Yeni Dönem! Xiaomi 13T Pro İnceleme: Leica İle Mobil Fotoğrafçılıkta Yeni Dönem!

Xiaomi 13T Pro İnceleme: Leica İle Mobil Fotoğrafçılıkta Yeni Dönem! Xiaomi 13T Pro İnceleme: Leica İle Mobil Fotoğrafçılıkta Yeni Dönem! Xiaomi 13T Pro İnceleme: Leica İle Mobil Fotoğrafçılıkta Yeni Dönem!

Xiaomi 13T Pro inceleme: Ürün, ailenin önceki üyeleriyle benzer tasarım detaylarına sahip

Evet, ürün, önceki Xiaomi ürünleriyle yan yana getirildiğinde çok da farklı tasarım detayları sunmuyor. Yine de, pürüzsüz arka yüzey ve yanlardan yumuşatılmış hatlarıyla avuçta rahat bir tutuş hissi sunuyor. Cihaz, 8.6mm kalınlıkta ve 206 gram ağırlıkta. Ürünü beraberinde gelen koruyucu şeffaf kılıfla kullanmanızı öneriyoruz. Bu hem daha sağlam hem de daha temiz deneyimler anlamını taşıyor.

Xiaomi 13T Pro, çok dayanıklı bir telefon. Ekranda Corning’in geliştirdiği Gorilla Glass 5 korumasına yer veriliyor. Ayrıca bu telefon, suya ve toza karşı dayanıklı bir cihaz. IP68 sertifikası var. Yağmur altında kullanırken korkmanıza gerek yok. Üzerine su dökülürse de korkmanıza gerek yok.

Telefonumuzun ekranı 6.67 inç

Xiaomi 13T Pro’da Amoled teknolojisi kullanılıyor. Bu ekran, 144Hz tazemele değerine sahip. Artı olarak Dolby Vision ve HDR10+ gibi detaylar da var. Tüm bunlar, daha akıcı ve daha canlı renklerle oluşturulan detaylar demek. Bu telefonun ekranında bir şeyler izlemek ya da oynamak gerçekten keyifli.

Ekranımızda parmak izi okuyucu sensör de bulunuyor ve oldukça hızlı çalışıyor. Dijital dünyanızın güvenliği için bu özelliği aktifleştirmenizi öneriyoruz.

Xiaomi 13T Pro, MediaTek’in amiral gemisi telefonlar için hazırladığı Mediatek Dimensity 9200+ ile geliyor

Xiaomi 13T Pro inceleme yazımızda sıra geldi teknik detaylara…

4nm üretim süreciyle hazırlanan bu çipsette, 3.35GHz çalışma hızına kadar erişebilen bir işlemci var. Buna 12GB RAM ve 512GB dahili depolama faktörleri eşlik ediyor. Android 13 işletim sistemli cihaz, kullanımı kolay bir arayüze de sahip. Bu telefonda Call of Duty, PUBG, Angry Birds 2 ve daha pek çok oyunu yüksek görsellikte ve kasmalar olmadan deneyimleyebilirsiniz.

Tabii kameralar ve yüksek performanstan söz ettik ama tüm bunlar için yeterli bir pil ömrü var mı?

Xiaomi 13T Pro İnceleme: Leica İle Mobil Fotoğrafçılıkta Yeni Dönem!

Hızlı şarj destekli 5000mAh pil kapasitesi

Xiaomi 13T Pro, şirketin hazırladığı 120w HyperCharge teknolojisini kullanıyor. Böylece 20-21 dakikada tamamen şarj edebiliyorsunuz. Üstelik hızlı şarj gerçekleşirken güvenlik detayı da arka plana atılmıyor. Sevindirici bir diğer detay ise, hızlı şarj adaptörünün kutuda geliyor olması. Böylece ekstradan para vermenize gerek kalmıyor.

Toparlamak gerekirse Xiaomi 13T Pro…

Ürün, özellikle Leica kamera kurulumuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Güzel bir ekranı ve 120w hızlı şarj destekli güçlü bir pili var. Eğer Android tarafında güncel bir telefon arıyor ve özellikle kamera detaylarını ön planda tutuyorsanız, bu modeli de göz önünde bulundurabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Xiaomi HyperOS ile Eski Telefonlara Can Veriyor