Yapay Zeka Nedir Ne Değildir: İşte Bütün Detaylar!

ChatGPT Widget ile

Dünyanın en gelişmiş sistemlerinden bir tanesi olarak kabul edilen yapay zeka nedir? Birçok kişi bu sorunun cevabını genel olarak karamsarlıkla karşılıyor. Komplo teorilerinin ve distopik senaryoların da başrolü olarak görülebilecek yapay zeka teknolojisi hiç olmadığı kadar ciddi bir büyüme ile karşı karşıya.

Böyle bir teknolojiden bahsederken insanın aklına ilk olarak robotlar ve acımasız bir ortam geliyor. Aslında bunun distopik bir senaryo olduğunu kabul edebiliriz. Fakat Dünya toplumlarının önemli bir bölümü henüz yapay zeka konusunda böylesine karamsar düşünmeyi bırakmadı. Bu nedenle yapay zeka denildiğinde, olumsuz fikirler peşi sıra geliyor. Ancak bu teknoloji ile ilgili bilgilerin asla sizin sandığınız gibi olmadığını baştan ifade etmek gerekiyor.

Yapay zeka nedir?

Öncelikli olarak bu sistemin ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. Sonrasında tam olarak nasıl bir sisteme sahip olduğu hakkında konuşulabilir. Yapay zeka denilen kavram tamamen matematiksel hesaplamalara dayanan oldukça karmaşık bir sistemi tanımlar. 

Özellikle de büyük verilerin işlenmesi için bu mekanizmayı kullanmak son derece olası. Mesela sağlık sektöründe hastalıkların teşhisini araştırmak isteyen birisinin yapay zekadan yararlanmak istediğini varsayalım. Bundan önceki hastaların teşhis detayları yapay zekaya aktarılırsa sonraki hastalar çok daha rahat bir şekilde görülebilir. Bu sayede hızlı bir tespit sağlanabilir.

Yapay zeka ne değildir?

Birçok kişi yapay zekayı adeta bir robot gibi görüyor. Birisinin hazır bir şekilde teslim ettiği robotlar olarak bilinen bu teknoloji aslında tamamen farklı. Ayrıca yapay zeka nedir diye sorulduğunda herşeyi kendiliğinden bilen bir sistem de akıllara gelebilir. Ancak bahsedilen bu teknoloji böyle bir sistemi de temsil etmez.

yapay zeka nedir

Resim çizen, tasarım yapan ve müzik enstrümanı bile çalan bu yeni teknoloji, insandan bağımsız hareket edemez. Yani siz ne öğretirseniz aynısını sizlere verir. Bunun dışında kendiliğinden yapay zeka nedir diye sorarsanız fikir ortaya atamayan bağımlı bir sistem denilebilir. 

Ayrıca herkesi felaket noktasına taşıyabilen hırslar, yine bu teknoloji için geçerli değildir. Varoluş amacı insanlar tarafından belirlenmiş ve sınırlandırılmış olmasından kaynaklı, asla farklı bir yöne de geçemez. Peki yapay zeka denilince sizin aklınıza ne geliyor? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz

İlgili Haberler:

>> Microsoft Geleceği Yeniden Hayal Et zirvesi düzenlendi!

>> Hiper bütünleşik sistemler BT maliyetlerini azaltıyor