Yapay zeka olmadan büyük veri anlamsız

Yapay zeka olmadan büyük veri anlamsız

Google News Abone Ol

Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, Convergence India 2018’de büyük veri analizi ve yapay zekanın önemine dikkat çekti.

Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, Hindistan’da düzenlenen Convergence India 2018’e katılan tek Türk panelist oldu. Oğuz Haliloğlu, bu yıl 26’ncısı düzenlenen ve teknoloji dünyasının önemli etkinliklerinden biri olan Convergence India 2018’de Büyük Veri ve Analiz hakkında sunum yaptı.

Convergence India 2018’e Türkiye’den katılan tek isim olarak ülkemizi temsil eden Oğuz Haliloğlu Big Data ile ilgili “Büyük veri ‘nin büyük ve çok yönlü olması önemli. Anlamlı veriler çıkarılabilecek veri toplanması gerekiyor. Büyük veri (Big Data)’de gerçek verim yapay zeka ile ortaya çıkıyor. Yapay zeka, büyük veriye bakarken göremediğimiz ilişkiler kurmamızı sağlayarak hedefe yönelik kesin sonuçlar veriyor. Faaliyet gösterdiğimiz alanda, telekomünikasyon sektöründe yapay zekanın önemi büyük. Gerçek zamanlı harmanlanmış büyük verinin yapay zeka ile analiz edilmesi sayesinde operatörler, abonelerininihtiyaçlarını doğru zamanda belirleme imkanı buluyor. Yapay zekanın anlamlandırması sayesinde hedefe ve hedefin ihtiyacına yönelik çözümler, servisler üretebiliyor. Bu sayede satış gelirleri ve başarı oranı artıyor.” açıklamasını yaptı.

Big Data’yı çok sayıda kum tanesi yanında az sayıda petrol sahasına sahip koca bir çöle benzeten Oğuz Haliloğlu, çöldeki petrol sahasının ancak yapay zeka ile en verimli ve doğru şekilde bulunup işlenebileceğini belirterek yapay zeka olmadan Big Data’dan istenen verimin elde edilemeyeceğini vurguladı.

LG, güneş panelleri ile çevreyi koruyor


CEVAP VER