ABD kısıtlamaları sıkılaştırdıktan sonra TSMC yeni Huawei siparişlerini durdurdu

ABD Çinli şirketlere yatırımı

Tayvan yonga üreticisinin ateş altındaki ikinci en büyük müşterisi ile ilişkisi zor durumda. ABD kısıtlamaları uluslararası ticaretin önünü kesecek gibi. 

Dünyanın en büyük yonga üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Çinli şirketlerin önemli yonga kaynaklarına erişimini daha da sınırlamayı amaçlayan yeni ABD kısıtlamaları na yanıt olarak Huawei Technologies’den alacağı yeni siparişleri durdurdu.

TMSC yetkilisi konu hakkında yaptığı açıklamada, “TSMC, yeni kural değişikliğinin en son ihracat kontrol yönetmeliğine tam olarak uyduğu açıklandıktan sonra. Huawei’den yeni sipariş almayı durdurdu” dedi. “Ancak zaten üretimde olanlar ve TSMC’nin yeni yasaktan önce aldığı siparişler bu yasaklardan etkilenmiyor ve bu siparişler Eylül ayının ortasına kadar gönderime devam edecek.

ABD Ticaret Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Amerikan çip ekipmanı, fikri mülkiyet veya tasarım yazılımı kullanan. ABD dışındaki tüm yonga üreticilerinin, Huawei’ye yonga göndermeden önce lisans başvurusunda bulunması gerekliliğini duyurdu.

Konuyla TMSC tarafında açıklama yapan başka bir kişi şöyle söylüyor: Huawei’nin şirketin 2 numaralı müşterisi olduğu için TSMC için zor bir karar, ancak yonga üreticisinin ABD kurallarına uyması gerekiyor.

ABD kısıtlamaları Sonrasında Ne Olacak

Dünyanın en büyük Telekom ekipman üreticisi ve ikinci en büyük akıllı telefon üreticisi olan. Huawei, amiral gemisi akıllı telefonlarında kullanılan tüm mobil işlemciler de dahil olmak üzere gelişmiş yonga tasarımlarını üretmek için büyük ölçüde TSMC’ye güveniyor. Huawei için yapay zeka işlemcileri ve ağ çipleri üreten Tayvanlı şirket, firmanın geçen Mayıs ayında ticaret kara listesine girmesinden bu yana. ABD kısıtlamaları direnme çabalarında Çinli şirket için hayati bir yaşam çizgisi olarak görülüyordu.

Bununla birlikte, Huawei ile olan bu ilişki, Tayvanlı şirketi Washington-Pekin gerginliklerinin çapraz ateşine soktu.

ABD’nin daha sıkı kontrolleri, TSMC’nin Arizona eyaletinde 12 milyar dolarlık bir tesis inşa etme planlarını ortaya çıkardı.ABD kısıtlamaları

Pazar günü Çin Ticaret Bakanlığı, ABD ihracat kontrollerine daha sıkı bir şekilde itiraz ettiğini ve bu tür kısıtlamaların küresel tedarik zinciri için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Bakanlık, Washington’un yeni kısıtlamaları tersine çevirmesini istedi.

Yorum talebine yanıt olarak TSMC, “müşterilerin sipariş ayrıntılarını açıklamıyor” diyerek “TSMC’nin her zaman yasalara ve geçerli düzenlemelere uyduğunu” da sözlerine ekledi. Şirket, yeni ihracat kontrollerinin etkisinin değerlendirilmesi üzerinde çalıştığını söyledi.

TSMC Hisseleri Düştü

Tayvan’daki TSMC hisseleri Pazartesi sabahı % 2’den fazla düşerken, gösterge endeksi % 1’den az düştü. Bu arada Huawei, Pazartesi günü öğleden sonra düzenlenen yıllık analistler zirvesinin açılışında ABD yasağını ele alan bir açıklama yayınlayacağını söyledi. Türkiye saati ile bugün saat 15:00 de açıklama yapılacak.

Yeni kısıtlamalar, Huawei’nin şirketin çip tasarım kolundan. HiSilicon Technologies’den çip tasarımları alıp üretime sokan sözleşme tedarikçilerini hedeflemek için özel olarak tasarlanmış. Bunlar arasında TSMC, Semiconductor Manufacturing International Co. Çin’in en büyük yonga üreticisi ve radyo frekansı çip üreticisi olan Win Semiconductors yer alıyor. Yasal bir uzman, Win’in desteğinin Huawei için Amerikalı tedarikçiler Skyworks ve Qorvo’ya olan güvenin azaltması için çok önemli olduğunu söyledi.

Huawei, TSMC‘nin Apple’dan sonra ikinci büyük müşterisi ve yıllık gelirinin % 15-20’sini oluşturmakta. Bernstein Araştırma tahminine göre Huawei, SMIC’in gelirinin % 20’sini sağlıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan ABD kısıtlamaları belgesine göre. Huawei’ye 15 Mayıs’tan önce üretime giren ve 14 Eylül gece yarısından önce gönderilecek siparişleri yeni kurala tabi değil. Tüm yeni siparişler için lisans gerekecek.

Washington merkezli bir ticaret hukuku uzmanı ve ABD hukuk firması Orrick’in genel müdürü Harry Clark. ABD dışındaki sipariş sözleşmesi üreticilerin yukarıdaki kriterleri karşılamayan gönderiler için lisans başvurusunda bulunmaları gerektiğini söyledi. Yetkili, bu tür yasaları ihlal etmenin, bir şirketi düzenleyiciler tarafından verilen. “Önemli cezalara maruz bırakılması” na yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Jefferies Equity Research analistleri araştırma notunda, “Önerilen mevzuat büyük olasılıkla Huawei’nin teknoloji ilerlemesini durdurmayı ve Çin’in 5G hedeflerini bozmayı amaçlıyor.” diyor. Şöyle devam ediyor: “Bunun gerçekleşmesi halinde Çin’in misilleme yapmasını bekliyoruz.” Bu durum “bir soğuk savaş riskini artırıyor.”

>> Huawei 2020’nin ilk çeyreğine başarısına başarı kattı!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here