Yeni Nesil Çalışma Alanına Merhaba Deyin! (Citrix Synergy 2014)


Citrix’in yeni ürünlerini tanıttığı ve gelecekte neler yapmayı planladığını gösterdiği Citrix Synergy 2014 etkinliğinde BT Günlüğü olarak yerimizi aldık. Anaheim’de 6 – 8 Mayıs arasında gerçekleştirilen oturumlarda mobil dünyanın tamamen değiştiğine ve yolun daha çok başında olduğumuza şahit olduk.

Elimizle hissetmediğimiz, kokusunu duyamadığımız hatta ihtiyacımız olmadığı sürece varlığından dahi haberdar olmadığımız “veri” iş dünyasının en önemli konularından bir tanesi. Veriden değer elde etme konusunda yenilikçi ve kullanıcı dostu olan firmalar başarıyı yakalama konusunda zorlanmıyor. Bu tarz firmalardan biri olan Citrix her yıl gelenekselleştirdiği Synergy etkinliğini geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Anaheim şehrinde gerçekleştirdi. Citrix Synergy 2014 etkinliğinin ana teması “Mobil Çalışma Alanı” olarak belirlenmiş. Citrix şimdiye kadar geliştirdiği ürünlere ek olarak tanıttığı yeni ürünlerle birlikte kullanıcıların her türlü cihaz ve işletim sistemi üzerinden verilerine kolay erişim imkanı sunmayı amaçlıyor.Citrix synergy 2014 111

Citrix Synergy 2014’ün açılış konuşmasını yapan Citrix CEO’su Mark Templeton mobil dünyanın günden güne değiştiği ve artık kullanıcıların verilerine her yerden ulaşmak istediğinin altını çizdi. Citrix olarak ürettikleri ürünlerde kullanıcı deneyimini ön planda tuttuklarından bahseden Mark Templeton güvenlik ve yetkilendirme konusunda da yeni geliştirdikleri ürünlerden bahsetti. Cisco, HP ve Intel ile yaptıkları partnerlik sözleşmesinden bahseden Templeton ardından her yıl düzenledikleri 2014 Citrix Innovation Award (Citrix yenilikçilik ödülleri) finalistlerini anons etti. Bu yılki finalistler BT, Taco, Westpac Bank ve Autodesk. Yenilikçilik ödülünü kazanan firma ise Autodesk oldu. Autodesk üç boyutlu dizayn, mühendislik, eğlence yazılımları ve bu konularda servisler sunan dünyanın önde gelen firmalarından bir tanesi. Citrix’in Bulut Bilişim platformunu üzerinden müşterilerine yenilikçi çözüler sunan firma bu sayede 2014 yılının Citrix Yenilikçilik Ödülünü aldı.

Citrix synergy 2014 444

Gelelim Citrix’in geliştirdiği ve yeni özellikler eklediği ürünlerine. Citrix insanların mobil cihazlarıyla birlikte (Tablet PC, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar vs) her yerden daha iyi çalışması için kolları sıvamış ve bu yolu kendine vizyon olarak benimsemiş bir firma. Citrix Synergy 2014 etkinliğinde açıklanan yenilikler tamamen bu amaca yönelik. Citrix’in açıkladığı yenilikler arasında sanallaştırma dayalı yeni özellikler, her yerde verilere erişim konusunda farklı deneyimler, gelişmiş ağ ve bulut teknolojileri yer alıyor.

Citrix, 2014 yılı ile birlikte 25. kuruluş yılını kutluyor ve firmanın kurulduğu günden bu yana aynı odağa sahip olduğunu söylememde fayda var. Firmanın odağında, geliştirilen uygulamalar ile insanların verilerine kolay erişim sağlaması yer alıyor. Geçmişe baktığımızda firmanın yapılamaz denilen birçok projeyi hayata geçirdiğini ve engelleri yıkarak insanlara sunduğu yenilikçi teknolojiler ile başarılı olduğunu görüyoruz. Son dönemde mobil cihaz kullanımı fazlasıyla artmış durumda ve Citrix’te uzmanlığı gereği mobil çalışma alanları üzerindeki deneyime odaklanmış. Şimdi firmanın bu konuda geliştirdiği ve Citrix Synergy 2014 etkinliği kapsamında tanıttığı ürünlere bakıyoruz:

Citrix synergy 2014 333

Sektörün En Kapsamlı Mobil Çalıma Alanı Çözümü

Firmanın tanıttığı yeni uygulama Citrix Workspace Suite sayesinde çalışanlar şirketlerinin sunduğu veri ve hizmetlere anında erişim sağlayabilecek. Basit yönetim özellikleri sayesinde bilgi işlem departmanlarının işini kolaylaştıracak olan bu uygulama aynı zamanda gelişmiş güvenlik protokollerine de sahip. Kullanıcı başına birden fazla şirket ya da kişisel cihaz desteği sunan uygulama esnek yapısı sayesinde her türden mobil kullanıcıya hizmet vermek için tasarlanmış. Citrix bu yeni platform ile uygulama ve masaüstü sanallaştırma, mobil uygulama ve aygıt yönetimi, yerel mobil verimlilik uygulamaları, kurumsal dosya eşitleme ve paylaşım, WAN optimizasyonu ve kapsamlı uygulama yönetimi, masaüstü ve mobil altyapıların birleşmesini sağlayan erişim ağ geçidi dahil olmak üzere yenilikçi birçok çözümü tek bir çatı altında birleştirmiş durumda. Sonuç olarak işletmeler, Citrix’in geliştirdiği Workspace Suite sayesinde çalışan verimliliğini arttıracak, karmaşık teknolojileri basitleştirecek, hızlı ve güvenli olarak kurumsal içerik paylaşımını gerçekleştirebilecek.

Citrix XenApp ve Citrix XenDesktop’da Workspace Suite’in İçinde

Citrix yeni nesil uygulamaları ile Windows kullanıcılarının her ne sektörde olurlarsa olsun VDI (Virtual Desktop Infrastructure, Sanal Masaüstü Altyapısı) olarak kullanılabilecek ve rakiplerinde olmayan benzersiz özelliklerle sunuyor. 2014 yılının Mart ayında yeni Citrix XenApp ve Citrix XenDesktop sürümlerinin piyasaya sürülmesinden itibaren Citrix, sanal Windows uygulamaları ve masaüstleri için sunduğu ileri seviye güvenlik ve başarılı kullanıcı deneyimi seviyesinde çıtayı bir üst kademeye taşımıştı. Konferans kapsamında Citrix, müşteri odaklı ve gerçek zamanlı birçok özelliğin yanı sıra güvenlik özelliklerini daha da geliştiren, herhangi bir aygıt üzerinden yüksek performanslı HTML5 tarayıcı tabanlı erişim olanağı sağlayan, hızlı oturum açma kolaylığı sunan, birden fazla cihaz üzerinde dolaşım uygulamalarını kolaylaştıran ve en yeni USB 3.0 çevre birimlerini destekleyen yeni nesil uygulamalarını da tanıttı. Bu yeni uygulamaları birebir yerinde test eden birisi olarak söyleyebilirim ki; güvenlik ve hızın yanı sıra Citrix sunduğu yeni nesil arayüzler sayesinde kullanıcıların yapacakları işi kısa süreler içerisinde bitirmesini sağlıyor. Firmanın kullanıcı deneyimi konusunda oldukça fazla çalıştığı belli.

Citrix synergy 2014 222

NetScaler Ürün Ailesine Yeni Bir Kardeş Daha Geldi

Citrix NetScaler ürün ailesi, uygulama ve cloud tabanlı hizmetleri yüksek erişebilirlik, performans ve güvenli bir şekilde çalıştırmayı sağlıyor. Performansı arttırmak için veriler sıkıştırılıyor ve önbellek kullanılıyor. NetScaler yük dağıtıcı olarak tanımlı olan sunucular arasında trafiği belirtilen kıstaslar ölçüsünde dağıtabiliyor. Ayrıca bir Web Application Firewall olarak SQL Injectioni XSS gibi saldırılara karşı koruyucu görevi görüyor. TCP Multiplexing kullanarak gelen onlarca HTTP isteğini tanımlı sunuculara kurulu bir oturum üzerinden yollayarak sunucular üzerindeki yükü de azaltabiliyor. NetScaler ailesine eklenen MobileStream teknolojisi sayesinde hem kurum hem de son kullanıcılar için güvenlik bir kademe daha arttırılmış durumda. Ağ görünürlüğünün yanı sıra mobil ağ ve uygulama performansını da önemli ölçüde geliştirilmiş. Citrix’in iddiasına göre NetScaler MobileStream, sektördeki en gelişmiş bulut ve mobil ağ özelliklerini sağlayarak veri güvenliğini ve mobilite desteğini artırıyor.

Dosyaların En İyi Dostu Citrix ShareFile

Citrix, kullanıcılar için en geniş depolama erişimini ve BT için en fazla seçeneği sağlayan yeni Citrix ShareFile özelliklerini de Synergy 2014 etkinleri kapsamında tanıttı. Citirx’in uygulamasına eklediği yeni özellikler kullanıcılara, kendi mobil cihazları üzerinde birden fazla veri kaynağından dosyalara erişim ve düzenleme becerisi, kurumlara ise kişisel veri hizmetlerindeki kurumsal verilerin kontrolünü yeniden kazanma becerisi vererek daha fazla verimlilik ve güvenlik sağlıyor. Citrix ayrıca, herhangi bir BT veya iş ortağı kurumunun herhangi bir kurumsal içerik yönetimi (ECM) sistemi için konektörler geliştirmesine de olanak tanıyarak, ShareFile aracılığıyla hareket halindeyken bile erişim sağlayabilen ve düzenleme yapabilen veri kullanıcısı tiplerini çeşitlendiren bir ShareFile StorageZone Connectors SDK’sını piyasaya sürdü.

Citrix ağırlığını tamamen mobil uygulamalara kaydırmış durumda. Kullanıcıların ve şirketlerin zaman kaybetmeksizin ister normal bir PC isterse mobil bir cihaz üzerinden verilerini yönetmesi gerekli işleri yapması gerektiğini düşünen Citrix yeni XenMobile sürümünü de etkinlik kapsamında tanıttı. Yeni XenMobile Windows Phone 8 için ek destek ve operasyonel ve ölçeklendirilebilir geliştirmelerinin yanı sıra işletmeler ve son kullanıcılar için mobil iş akışını otomatikleştiren arka uç entegrasyonlarını içerisinde barındırıyor. Bu sayede kullanıcılar ve şirketler XenMoble ile yaşadıkları deneyimi bir kademe daha üste taşıyor.