Yeni Xe Ekran Kartı Hakkında Intel’den İpucu

Yeni Xe Ekran Kartı serisi gündemimizi daha sık meşgul edeceğe benziyor
Google News Abone Ol

Intel 23 Mart’ta gerçekleştireceği etkinlikte yeni Xe HPG oyun ekran kartı serisini duyuracağını ima etti. Ancak spekülasyonlar duyuru tarihinin daha ileride de olabileceği yönünde.

Ekran kartı pazarı şu anda derin bir çıkmazda. Ancak AMD’nin Nvidia ile rekabet edebilen kartlar üretmeye başlaması yanında Xe HPG serisi de imdada yetişme amacında. Raflarda kartın kalmadığı şu dönemde Intel belki de bir umut ışığı yakacak. Firma dün Twitter üzerinden bir ipucu videosu yayınladı. Videoda eski Xe LP serisi bir grafik çipinin eriyerek Xe HPG’ye dönüştüğünü gördük.

HPG ismi İngilizce “Yüksek Performanslı Oyun” kelimelerinin baş harfleri birleştirilerek oluşuyor. Bu yıl piyasaya çıkarak masaüstü bilgisayarlara bir seçenek olmasını umuyoruz bu kartların. Bu seri daha önce de size duyurduğumuz Xe DG2 serisinin piyasadaki ismi olacak. Ortaya çıkan bu ipucu videosu kartların uzakta olmadığını doğruluyor. Bununla birlikte seriden bazı kartların puanları Geekbench’e çoktan geldi. Intel’in çiçeği burnunda CEO’su Pat Gelsinger gelecek hafta bir web yayını yapacak. Bu yayının başlığı “Geleceği Tasarlamak” olarak ifade ediliyor. Bu da Intel’in bu etkinliğe tarihinde bir ilk olacak duyurular hazırladığı fikrini doğuruyor.

Yeni Xe Ekran Kartı serisi gündemimizi daha sık meşgul edeceğe benziyor

Peki bu tanıtım videosunda hangi gizli mesajlar yer alıyor? İnceleyenler videoda Xe HPG yongası ortaya çıkarken görülen ikili koda dikkat çekiyor. Bu kod irdelendiğinde 26 Mart’ta başlayacak bir Intel Xe HPG etkinliğinin internet sayfasına giden bir IP adresi ortaya çıkıyor. Biz size hiç emek harcamadan bu sitenin linkini paylaşalım.

Önümüzdeki Cuma bu site tam anlamıyla yayında olacak. O tarihle birlikte sitedeki oyundan bir kod bulabileceksiniz. Bulduğunuz kod kartın tanıtım etkinliğini izlemenizi sağlayacak. Oyunu oynamak isteyenler 23 Mart’ta Gelsinger’in Intel Unleashed konuşmasını da dikkatle izlemeli. Kısacası Intel oyun kartlarının tanıtımı için istediği heyecanı yaratmak adına her şeyi yapmış. Umarız bu yeni kartlar piyasadaki yoğun madencilik ve oyun talebini karşılamak için yeni bir seçenek sunacaktır.

Şimdilik beklentiler Intel marka ekran kartlarının rakiplerinin 400 – 500 dolar bandında değerlendirdiği kartlarla rekabet etmesi yönünde. Eğer bu hedefler başarılabilirse gerçekten takdir görecek bir başarı olacaktır. Sonuçta her halükarda ekran kartında onlarca yıl sonra üçüncü bir oyuncu daha görmenin mutluluğunu yaşayacağız.

Diğer haberler:

>> 11. Nesil Intel Core: Benzersiz Oyun Performansı

>> HUAWEI yeni MateBook ve FreeBuds modellerini tanıttı, işte detaylar

 

 

 


CEVAP VER