Yerli Otomobile ÇED Raporu Sürpriz Oldu! Bakın Ne Karar Alındı?

Otomobil dünyasında bu hafta
Google News Abone Ol

Herkesin uzun bir süredir beklediği yerli otomobile ÇED raporu düzenlendi. “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu” (TOGG) tarafından yapılan başvurular olumlu karşılandı ve araçların üretimi için yapılacak fabrikaya gerekli onaylar verildi. Bu fabrikada planlanan üretim ve istihdam sayısı ise bir hayli ilginç. Bakalım yeni fabrika ile neler değişiyor?

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, herhangi bir kuruluşun fabrika veya proje yaparken en büyük korkularından bir tanesidir. Bazen raporun olumsuz çıkması nedeniyle projeler iptal edilebiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı raporda bulunan bilgilere göre, Gemlik’te yapılması planlanan üretim tesisi için hiçbir engel bulunmuyor. ÇED kanunu 14. maddeye göre inşaata başlanabilir.

Yerli Otomobile ÇED Raporu moral oldu

Öncelikle yerli otomobil hakkında kısa bir hatırlatma yapalım. Türkiye’nin en büyük hayallerinden bir tanesi olan bu otomobiller, çok uzun bir zamandır planlanıyordu. Elektrikli araçların çok büyük bir değer kazandığı günümüz dünyasında, Türkiye’nin kendi yapmak istediği araçlar da elektrikli oldu. Fabrika yapımı için yerli otomobile ÇED raporu hazırlandı ve sonuçlar olumlu geldi. Şimdi ise hızlı bir şekilde fabrikayı yapmaya başlayacaklar.

yerli otomobile ÇED raporu

Fabrikalarda 175 bin araç üretimi yıllık olarak gerçekleşecek. Buna ek olarak üretim tesisinin inşa edilmesi için 22 milyar TL para aktarılması hedefleniyor. Ayrıca 4.000’den fazla kişiye istihdam sağlaması ise en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Fabrikanın ilk başlarda C segmentindeki SUV modeli ardından da sedan modeli tasarlanıp hayata geçirilecek. Kısa bir zaman sonra yerli otomobillerin daha yeni çeşitlere kavuşması bekleniyor.

Avrupa Birliği temiz otomobiller için 20 milyar euro ayırdı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen bu kararı genel olarak değerlendirmek gerekirse, yerli otomobilin üretim sürecini ciddi miktarda hızlandıracağını söyleyebiliriz. Normal şartlarda bazı projelerin bu tür çevre raporları çok geç çıkabiliyor. Yerli otomobile ÇED raporu hızlı bir şekilde çıkarıldı ve böylece hemen üretim yapılması planlanıyor. Tesla gibi şirketlerle yarışacak olan yerli otomobil için geri sayım daha şimdiden başladı. Son olarak üretim tesisinin yapılması planlanan yer, Türkiye’nin her yerine dağıtım yapmak için son derece uygun olduğunu da belirtelim. Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.


CEVAP VER