Yerli Üretim Akıllı Telefon: Vestel Venüs 5,5 V


Vestel’in Türkiye’de tasarladığı ve üretimini gerçekleştirdiği Vestel Venüs 5,5 V, Vestel mühendislerinin 2 yıllık çalışmanın sonucunda ortaya çıkarılmış. Vestel Venüs’ün 5,5 ve 5 inç olmak üzere 2 farklı versiyonu bulunuyor. Venüs V’nin köşeleri kavisli olarak tasarlanmış. Ayrıca köşeli tasarıma sahip yine 5,5 inç boyutunda Venüs X modeli de satışa sunulmuş durumda.

.

Almanya’da gerçekleştirilen tanıtılma birlikte satışa sunulan Vestel Venüs V, iddialı satış fiyatıyla Türk tüketicilerine piyasanın ağır abileri karşısında ciddi bir alternatif sunuyor. 4 çekirdekli 1.2Ghz Qualcomm Snapdragon 400 çip setini kullanan Vestel Venüs 5.5 V, isminden de anlaşılabileceği gibi 5.5 inç boyutunda ekranla birlikte geliyor. 720p çözünürlüğündeki ekranda IPS panel kullanılmış. Vestel ‘in sunduğu gelişmiş renk ayar sistemi sayesinde, Venüs V’nin renkleri istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz gibi siyah-beyazda kullanabilmeniz mümkün.

Vestel Venüs v

1GB RAM ve 16GB dahili depolama alanına sahip olan telefon, Android 4.4 Kitkat işletim sistemini kullanıyor. Vestel Venüs V’nin depolama alanı, 32GB microSD kart desteği sayesinde 32 GB’a kadar SD kart takılarak arttırılabiliyor. Telefonda, 3G ve 4G LTE desteğinin yanı sıra, Wi-Fi 802,11 a/b/g/n, Bluetooth, GPS ve NFC bağlantı teknolojileri görev yapıyor. Stabil çalışma performansı sunan Vestel Venüs V’yi çeşitli benchmark programlarıyla test ettik. Test sonuçlarını ve telefonun performansı hakkında ayrıntılı bilgiyi inceleme videomuzda bulabilirsiniz. Genel olarak telefonun performansının sınıfı içerisinde başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Android 4.4 KitKat işletim sistemini kullanan Venüs V, Vestel’in geliştirdiği özel ara yüz tasarımıyla birlikte geliyor. Son dönemin popüler modellerinde kullanılan tasarıma benzer yapıdaki ara yüzün oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Vestel Venüs V’nin ön bölümünde 2MPçözünürlüğünde ön kamera bulunuyor. Telefonun arka bölümündeyse 13MP çözünürlüğünde kamera görev yapıyor. Kamera uygulaması içerisinde zengin çekim modları ve filtreler bulunuyor.

Telefonun tasarımıyla ilgili yazının başında da belirttiğimiz gibi 2 farklı tasarım bulunuyor. Bizim incelediğim kavisli hatlara sahip olan Vestel Venüs 5.5 V modelinin ön bölümünde fiziksel tuş bulunmuyor. Android fonksiyon tuşları ekranın içerisine alınmış. Güç tuşu solda, ses tuşları sağda yer alıyor. Telefonun arka bölümünde piyano siyahı malzeme tercih edilmiş. Çıkarılabilen arka kapağın içerisinde Vestel üretimi olan 2000 mAh kapasiteli değiştirilebilir batarya, microSD ve SIM kart girişleri yer alıyor.

899 TL’den satışa sunulan Vestel Venüs modelleri, Android işletim sistemli ve yerli üretim telefona sahip olmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

Apple ve IBM İlk Kurumsal Uygulamalarını Tanıttı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here