YouTube Videolarına Dublaj Sesler Ekleyebileceksiniz! İşte Detaylar

Dünyanın en büyük video kütüphanesi YouTube, altyazılı videoların ardından şimdi de dublajlı video imkânını herkese sunmak için harekete geçti. Bu, hem içerik üreticileri hem de içerik tüketicileri için daha kolay kullanım anlamını taşıyor. İşte YouTube videolarına dublaj özelliği hakkında bilgiler…

YouTube, en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi. Her ay 2 milyardan fazla kişi, farklı amaçlarla bu platforma geliyor ve saatlerini, hatta günlerini bu platformda geçiriyor. Peki YouTube’da dublaj sesli videolara ne dersiniz?

Platform, yabancı videoların daha anlaşılabilir olması amacıyla altyazı desteği sunuyor. Dublaj seçeneği ise, yakın zamana kadar yoktu. Ama artık değişim vakti geldi.

YouTube videolarına dublaj ses seçeneği de dahil oluyor. Şirket, dublaj özelliğini bir süredir ufak bir kitleyle test ediyordu ve testlerin ardından ortaya dikkat çekici sonuçlar çıktı. Örneğin, dublajlı videoların gelmesiyle birlikte kanal izlenme oranlarında %15’lik artışlar gözlendi. Ayrıca geçtiğimiz ocak ayı itibarıyla, platforma 3 bin 500’den fazla dublajlı video yüklendi ve izlenme rakamlarında ciddi artışlar ortaya çıktı. Böylelikle YouTube, bu özelliği daha geniş bir kitleye sunmak için yeni adımlar attı.

YouTube Videolarına Dublaj Sesler Ekleyebileceksiniz! İşte Detaylar

MrBeast kanalıyla hareket edildi

YouTube, birden fazla sesli anlatımın olduğu dublajlı videolar için ilk etapta MrBeast kanalıyla da hareket etti. Dünya çapında 135 milyon abonesi bulunan ve farklı ülkelerde geniş kitlelere hitap edebilen kanal, dublajlı videoların ilk sunumu için güzel bir seçenek aslında. En azından yetkililer öyle düşünüyor.

Aşağıdaki videoyu örnek olarak gösterebiliriz. Video penceresinin sağ alt tarafında, dişli logosuna tıkladığınızda, artık “Audio Track” başlığını da görüyorsunuz. Buraya tıkladığınızda, orijinal dilden hariç olarak hangi dillerde dublajların yapıldığını görebilir ve seçim yaparak izleyebilirsiniz. Evet, bir zamanlar DVD ve Blu-Ray filmlerde sunulan bu özellik, şimdi de YouTube’a geldi.

Eğer YouTube’da video izlemeyi seviyor ve yabancı dildeki videoları anlamakta güçlük çekiyorsanız, bundan sonra her videonun dublajlı olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var. Ayrıca, bu özelliğin kısa süre sonra herkese açılması planlanıyor. Böylece isteyen herkes videoları için dublajlar yapabilecek.

YouTube videolarına dublaj sesleri eklemek, hem içerik üreticileri hem de tüketicileri için işleri daha da kolaylaştıracak

Günümüzde, YouTube’da farklı dilde yayınlar yapan kanallar var. Bunun için birden fazla kanal açılması gerekebiliyor. Örneğin “X kanalı Türkçe” ve “X Kanalı İngilizce” gibi. İki kanalda da aynı videolar var, ama seslendirmeler farklı. Bu, hem içerik üretirken vakit kaybettiriyor hem de izleyenler için videoların bulunması esnasında vakit kayıplarına yol açabiliyor. Oysa dublaj seçeneği sayesinde artık tek kanalda, tek video üzerinden birden fazla dublaj seçeneğine erişmek mümkün olabilecek.

İlgili Haberler

>> Gençlerin Göstermekten Utandığı Telefonlar Hangileri?