2023’te Premium Telefon Satışları Arttı! Peki Zirvede Kim Var?

Counterpoint Research, 2023 yılında premium telefonların oluşturduğu pazarı inceledi ve sonuçları paylaştı. Geçtiğimiz senenin dördüncü çeyreği ilk sonuçlarına dayandırılan bilgiler, 600 dolar üzeri fiyat etiketleriyle satılan telefonların satışlarında yıldan yıla %6’lık bir artışın olduğunu gözler önüne seriyor.

Premium akıllı telefon satışlarında artış var. Counterpoint Research verileri, 2023 yılında 600 doların üzerinde fiyat etiketlerine sahip telefon satışlarında %6’lık artış gerçekleştiğini gösteriyor. Üstelik bazı uzmanlar, premium telefon satışlarının düşeceğini beklerken geldi bu sonuç.

Premium telefon satışları artıyor, çünkü…

Tecrübeli analist Varun Mishra’ya göre kullanıcılar, artık satın aldıkları telefonları daha uzun süre kullanmak istiyor. Bunun için de gerekirse yüksek fiyatlar ödeniyor ve üst seviye mobil çözümler tercih ediliyor.

Tabloya baktığımızda, Apple’ın iPhone ailesiyle yine büyük fark yarattığını görüyoruz. İkinci sırada ise, Güney Koreli Samsung bulunuyor. Şirketin Galaxy S23 ailesi, geçtiğimiz yılın en önemli Android ailelerinden bir tanesiydi. Üçüncü sırada ise, Çin menşeli Huawei var. Huawei her ne kadar son yıllarda pek çok ambargoyla karşı karşıya kalsa da, özellikle Mate 60 serisiyle Çin’de ilgi odağı olmayı başardı.

2023'te Premium Telefon Satışları Arttı! Peki Zirvede Kim Var?

Apple’ın premium telefon pazarında 2022’deki payı %75’ken 2023’te %71’e düşmüş ama hâlâ zirvede yer alıyor.

İkinci sıradaki Samsung, 2022’de %16’lık paya sahipken 2023’te %17’e yükseltti.

Huawei’nin de %2’lik pazar payını %5’e çıkardığını görüyoruz.

Uzmanlar, premium pazardaki büyümenin arkasında Çin, Batı Avrupa, Hindistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki satış artışlarının olduğu bildiriliyor. Evet, genelde ekonomik fiyatlı modeller tercih eden kullanıcılar, şimdilerde daha yüksek fiyatlı ama daha uzun süre yüksek performansla deneyimleyebilecekleri telefonları tercih etmeye başladı. Bu yönelimin önümüzdeki dönemde de devam edeceği ve bin dolar üzerinde fiyat etiketi bulunan modellere gösterilen ilgide de artışların olacağı düşünülüyor.

2024 yılını göz önünde bulundurursak…

Birkaç hafta sonra, 17 Ocak’ta Samsung’un Unpacked etkinliği gerçekleştirilecek. Şirketin bu etkinlikte yeni Galaxy S24 ailesini tanıtması bekleniyor. Üç modelden oluşacak bu aile, muhtemelen yılın en iddialı Android amiral gemisi ailelerinden olacaktır.

Apple mı? Apple’ın etkinliğine daha vakit var. Sıradaki iPhone ailesi, bir aksilik olmazsa önümüzdeki eylül ayının ortasına doğru resmiyet kazanacaktır.

Tabii bu ikiliyi yakalamak için Huawei başta olmak üzere pek çok üretici de yeni projeleriyle boy göstermek isteyecektir.

İlgili haberler

>> Galaxy S24 Unpacked! Galaxy S24 Ailesinin Tanıtım Tarihi!