29 Yılın Ardından Bir İlk! Samsung, IBM’i Geçti! İşte Detaylar

IBM, tüm zamanlarda dünya çapında en bilinen teknoloji markalarından bir tanesi. Sürekli yenilik odaklı hareket eden şirket, uzun bir süredir önemli bir listenin ilk sırasında yer alıyordu. Ne var ki artık yeni lider, Güney Koreli teknoloji devi Samsung oldu. İşte detaylar.

Amerika merkezli teknoloji şirketi IBM, üst üste tam 29 senedir ABD Patent Ligi listesinde ilk sırada yer alıyordu. Bu, gerçekten önemli bir başarı ve aynı zamanda IBM’in araştırmacı ve yeniliklere ne kadar açık bir firma olduğunu gösteriyor. Yine de, son gelen bilgilere göre artık listenin zirvesinde farklı bir isim var. Akıllı telefonlardan ekran teknolojilerine kadar pek çok farklı noktada çalışmalar yürüten Samsung, artık en fazla patent başvurusu gerçekleştiren marka oldu ve listenin zirvesine yerleşti.

29 Yılın Ardından Bir İlk! Samsung, IBM'i Geçti! İşte Detaylar

Samsung, yıllardır yakın takipte olduğu IBM’i nihayet geride bıraktı!

Samsung’la ilgili haberler hazırlayan Sammobile sitesi, firmanın 2022 yılı boyunca Amerika’da 8513 adet patent aldı. IBM ise, 4743 patent ile bu kez listenin ikinci sırasında yer aldı. Peki bu konuda IBM ne düşünüyor dersiniz? Firma yetkilileri, artık patent sayısına değil, alınan patentlerin ne derece güçlü ve etkili olacağına yönelik hareket edileceğini belirtiyor.

IBM, 1996’dan 2022 yılına kadar pek çok patent başvurusu gerçekleştirerek ilk sırada yer almış ve bu patentlerin lisanslanarak kullanılmasıyla birlikte 27 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

IBM Araştırma Başkanı Dario Gil, artık patent başvuru sayısında liderlik için hareket etmeyeceklerini ifade ederken, oluşturacakları geniş portföy yardımıyla dünyanın en güçlü teknoloji markalarından bir tanesi olarak yola devam etmeye karar verdiklerini dile getiriyor.

Güney Koreli Samsung ise, 2017 yılından bu yana her sene 8 bin civarı patent alarak IBM’i takip ediyordu, ama zirveyi elde edemiyordu. Nihayet 2022 yılı sonu itibarıyla bu başarıya erişebildiler.

Samsung, son yıllarda özellikle akıllı telefon ve televizyon teknolojileriyle büyük ilgi görüyor

Firma, akıllı telefon pazarında, özellikle Android işletim sistemli mobil cihazlar arasında önemli bir konumda yer alıyor. Akıllı televizyon pazarında da hatrı sayılır bir noktada olduğunu söylemek mümkün. Tabii hem mobil hem de ev kullanımı için Amoled ekran teknolojilerinde yapılan geliştirmeler de gözlerden kaçmıyor. Öte yandan, an itibarıyla katlanabilir ekranlı telefon pazarında da şirketin büyük bir paya sahip olduğunu söylemek mümkün.

İlgili Haberler

>> Twitter Karakter Sınırı Artıyor! İşte Yeni Limit!