4th Dimension 6429 takımı World Championship ‘e katılmaya hak kazandı

4th Dimension 6429 takımı World Championship ‘e katılmaya hak kazandı


İzmir Güzelbahçe Bahçeşehir Fen Lisesi 10. sınıf öğrencilerinden oluşan 4th Dimension 6429 takımı, FRC San Francisco Regional yarışmasında büyük başarıya imza atarak 19-22 Nisan tarihleri arasında Houston’da düzenlenecek olan World Championship ‘e katılmaya hak kazandı. 

Türkiye’nin genç mühendis adayları, geleceğin dünyasını şekillendirecek 4. Sanayi Devrimi’ne kendi ürettikleri robotlarla hazırlanıyor. Özellikle liseli öğrencilerin bu konuda çok başarılı örnekler sergilediği görülüyor. Son yıllarda Türkiye’de STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimine yapılan yatırımın yansıması olan bu başarılı örneklere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu konuda en başarılı örneklerden biri olan Zorlu Holding’in desteklediği İzmir Güzelbahçe Bahçeşehir Fen Lisesi 10. sınıf öğrencilerinden oluşan 13 kişilik ‘4th Dimension 6429’ takımı, 16-19 Mart’ta ABD’de yapılan FIRST Robotics Competition San Fransisco Regional’de büyük bir başarıya imza atarak En İyi Çaylak Takımı (Rookie All Star) ödülünün sahibi oldu. Böylece 4th Dimension 6429’ takımı 19-22 Nisan tarihleri arasında Houston’da düzenlenecek olan World Championship ‘e katılmaya hak kazandı.

Sadece 6 haftada ürettiler 

İzmir Güzelbahçe Bahçeşehir Fen Lisesi 10. sınıf öğrencilerinden oluşan 13 kişilik ‘4th Dimension 6429 ’ takımı tarafından 6 haftada üretilen robot, daha önce 2. Turkish Robotics Off Season yarışması kapsamında “Mühendislikte Mükemmellik” ödülüne layık görülmüştü. 4th Dimension takımı bu robotla Türkiye’yi ABD’de yapılan FIRST Robotics Competition San Fransisco Regional’de temsil etme hakkı kazanmıştı.

Vestel City’de eğitim gördüler 

İzmir Güzelbahçe Bahçeşehir Fen Lisesi 10. sınıf öğrencilerinden oluşan 13 genç, İzmir’in ilk FIRST Robotics Competition takımı olan 4th Dimension 6429’u 2016 yılının Haziran ayında kurdu. İşe İzmir’de hiç bilinmeyen bu etkinliği tanıtmakla başlayan takım, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin ilk açık innovasyon kampı olan Hack’n’Break’e katıldı. Türkiye’nin önde gelen firmalarının temsilcilerinin takip ettiği etkinlikte sunum yapma imkânı yakalayan ve planlarını anlatan gençler, Zorlu Holding’den de destek alarak yolculuklarına daha büyük bir inançla devam etti. Takım, aynı zamanda Vestel City’de düzenlenen iş güvenliği eğitimini de başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldı. Gençler, Vestel’deki mühendislerin mentörlüğünde ABD’deki yarışlar için birlikte strateji oluşturdular, ayrıca robotun yapım aşamasında Vestel için parça üreten firmalardan yan sanayii ürün tedariki sağladılar.

Yarışmaya 70 binden fazla öğrenci katılıyor 

Artık dünya çapında genç ve çocuklara bilimi sevdirmeyi amaçlayan STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) etkinlikleri düzenleniyor. Bunların en kapsamlı olanının FIRST (For Inspiration Recognation Science and Technology ) etkinlikleri olduğu kabul ediliyor. Çeşitli yaş gruplarına yönelik uluslararası STEM etkinlikleri düzenleyen FIRST Vakfı, her yıl yüz binlerce çocuk ve genci bilimle buluşturuyor. Bunlardan biri olan lise öğrencilerine yönelik olan FIRST Robotics Competition Türkiye’de Fikret Yüksel Foundation tarafından destekleniyor. Boeing, Google, NASA gibi dünya devi firma ve kuruluşların gerek etkinlik gerekse takım bazında desteklediği FIRST Robotics Competition etkinliği Amerika’da 26 yıldır düzenleniyor. Etkinliğe, sadece 2014 yılında 17 ülkeden, 2 bin 700 takım ve 70 bin lise öğrencisi katılmış bulunuyor.

Dijital hijyen için verilmeyen önem verileri riske atıyor


CEVAP VER