5G Kullanımı Uçak Kazalarına Neden Olabilir: Havayolu Şirketleri Erteleme İstiyor

5G kullanımı uçak kazalarına

5G kullanımı uçak kazalarına neden olabiliyor. Konuyla ilgili havayolu şirketleri devreye girdi. Hatta süreç mahkemeye bile taşınabilir. Özellikle son yıllarda giderek yükselen bu teknoloji endişe yaratıyor.

Bağlantı hızını çok yüksek seviyelere arttırmayı hedefleyen 5G teknolojisi tüm dünyada yayılıyor. Hatırlayacağınız üzere Huawei markası bir ara neredeyse dünyanın tamamına 5G sistemi örmek istediğini açıkça söylemişti. ABD buna müdahale etti ve 5G teknolojisi Huawei tarafından yaygınlaştırılamadı.

Burada ABD, 5G için olumsuz düşünüyor demek doğru değil. Hatta bu konuda ABD öncü olmaya bile çalışıyor. 2019 yılında Çin’de kullanılmaya başlanan mobil telekomünikasyon hizmeti 5G kısa bir süre içerisinde Amerika’da yaygın olarak kullanılacak. 5 Ocak 2022 tarihinden itibaren bu yeni teknoloji kullanıma açılıyor.

5G kullanımı uçak kazalarına yol açabilir

5G teknolojisi toz pembe bir dünya çizse bile havayolu şirketleri böyle düşünmüyor. Özellikle büyük havacılık şirketleri Boeing ve Airbus konu ile ilgili çok fazla tedirginlik taşıyor. 5G teknolojisinin güvenli bir şekilde çalışma yeteneğini kanıtlaması gerekiyor. Onlara göre bu yeni telekomünikasyon teknolojisi uçak kazalarına neden olabilir.

5G kullanımı uçak kazalarına

ABD içerisinde aktif olarak çalışan telekomünikasyon şirketleri 5G hizmetini çok daha önceden sunmak istiyordu. Fakat ortaya çıkan bazı engeller nedeniyle 5 Ocak 2022 tarihi uygun görüldü. Şimdi ise bunun daha fazla ertelenmesi talep ediliyor. Muhtemelen bu talep kabul edilmeyecek.

Yeterince güvenli değil eleştirileri geliyor

5G teknolojisi ile ilgili en çok ortaya atılan iddia ise radyo sinyallerine müdahale ettiği yönünde. Ayrıca uçakların kalkış sistemleri ile ilgili hasarlara neden olabilir. Boeing özellikle son yıllarda çok fazla uçak kazası yaşıyor. 5G nedeniyle ortaya çıkacak yeni kazalar bu şirketin imajını ciddi ölçüde zedeleyecektir.

ABD şimdilik 5G teknolojisi ile ilgili soru işaretleri taşımaya devam ederken Çin gümbür gümbür geliyor. Hatta ülkede 6G ile ilgili çalışmalara bile başlandı. Önümüzdeki yıllar rekabet açısından çok ateşli geçecek.

İlgili Haberler:

>> Samsung Galaxy A53 5G Hakkında İlk Detaylar Belli Oldu!

>> 5G Akıllı Telefon Lideri Belli Oldu: Çok Şaşıracağınız Bir Marka