5G Kullanımı Uçak Kazalarına Neden Olabilir: ABD Şimdilik Kullanmayacak

5G akıllı telefon lideri sonunda belli oldu. Herkes bu alanda kimin zirvede olduğunu merak ediyordu. Hadi gelin hem 5G alanında hangi akıllı

5G kullanımı uçak kazalarına neden olma ihtimali ile gündeme oturdu. Konuyla ilgili alınan bir karar böyle bir endişenin olduğunu ortaya çıkardı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Dünyanın belki de en fazla heyecanlandıran teknolojilerinden bir tanesi de hiç şüphesiz 5G’dir. Bu yeni teknoloji dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık olarak 10 katı daha fazla veri iletim hızı sağlıyor. 2023 yılında Türkiye’de de bu teknolojinin kullanılması bekleniyor.

Her ne kadar bu yeni teknoloji ile ilgili toz pembe hayaller kurulsa bile yine de birçok engel ile karşılaşacak. Bunlardan bir tanesi de ABD federal havacılık idaresi olacak. Gelen son detaylara göre bu kurum 5G teknolojisini yeterince güvenli bulmuyor. Onlara göre uçak kazalarına neden olma ihtimali var.

5G kullanımı uçak kazalarına yol açabilir

Siyasi ya da askeri kurumların uçak kazaları ile karşılaşma ihtimalleri ABD için son derece ürkütücü. Ayrıca vatandaşların kullandığı sivil uçaklar yine benzer sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Uçak sistemleri ve özellikle havacılık güvenliği bakımından bu teknoloji pek güvenilir bulunmuyor.

5G kullanımı uçak kazalarına

ABD operatörleri AT&T ve Verizon, yeni C-band 5G tanıtımı için durma kararı aldı. Normalde yeni 5G teknolojisi tanıtılacaktı ancak ABD Kurumu tarafından böyle bir karar alınması onların ilerlemesini engelledi. İşin aslına bakacak olursak telekomünikasyon sektöründen birçok şirket kuruma karşı sert bir tavır aldı.

5G sinyalleri havacılık ekipmanlarına zarar vermiyor

Telekomünikasyon şirketleri tarafından yapılan açıklamalarda ABD merkezli birçok havayolu şirketinin başka ülkelere uçtuğunu söylendi. 5G ile ilgili hiçbir zararlı rapor olmadığı ifade edildi. Yani bunun için kurum biraz fazla endişeli davranıyor.

5G teknolojilerinin kullanılması birçok açıdan hız sağlayacak. Fakat ABD burada güvenliği biraz daha ön planda tutuyor. Ayrıca Huawei şirketinin 5G alanındaki etkisi çekingen davranmalarına neden oluyor. Peki siz yapılan bu açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Oppo A55s 5G Snapdragon işlemcisi ile ortaya çıktı: İşte detaylar!

>> Samsung yeni 5G telefonu Galaxy A33 ile karşımıza çıktı: İşte sızdırılan görseller