ABD kan kaybedebilir! Çinli öğrenciler İngiltere’ye kayabilir!

ABD kan kaybedebilir! Çinli öğrenciler İngiltere’ye kayabilir!

Çinli öğrenciler

ABD’ye yılda 14 milyar dolar kazandıran Çinli öğrenciler, İngiltere’ye kayabilir. Çin’in bu en büyük yaptırımı olacak gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri son yıllarda yurt dışında okuyan Çinli öğrenciler için popüler bir yer olmuştu ancak son zamanlarda bu durum değişiyor. ABD yönetimi tarafından 28 Mayıs’ta yapılan duyuruda, 1 Haziran’dan itibaren bazı Çinli öğrencilerin, “ABD teknolojisini ve fikri mülkiyetini çalmak” ve “ulusal güvenliğini ve çıkarlarını tehdit etmek” gibi bahanelerle ABD’ye girişinin kısıtlanacağı bildirildi. ABD’nin politikası binlerce Çinli öğrenciyi etkileyebilir.

Rakamlar, Çin’in ABD’nin en büyük uluslararası öğrenci kaynağı olduğunu gösteriyor çünkü her yıl yaklaşık 360 bin Çinli öğrenci ABD’ye yaklaşık 14 milyar dolar gelir getiriyor. Ancak gelinen noktada Çinli öğrenciler ABD’de eğitim planlarını gözden geçirmeye başlıyor.

İngiltere: Kapımız açık

İngiltere Uluslararası Öğrenci İşleri Konseyi Genel Müdürü Anne Marie Graham, CGTN muhabirine.verdiği röportajda; ABD’nin Çinli öğrencilere ‘kapıyı kapatırken’ İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda gibi diğer ülkelerin onlara kucak açtığını belirtti.

>> Getir Uygulaması Huawei AppGallery’e Eklendi. Yeni Huawei Sahiplerine Müjde!

ABD yönetiminin politikasının çok anlamsız olduğunu ifade eden Graham, Çinli öğrencilerin İngiliz uluslararası öğrenci sayısının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturduğunu söyledi.

Çinli öğrenciler

ABD’nin Çinli öğrencilere getirdiği kısıtlamanın İngiliz üniversitelerine fayda sağlayabileceğini dile getiren Graham, daha fazla Çinli öğrencinin İngiltere’yi seçebileceğine işaret etti.

Uluslararası öğrencilerin İngiltere’nin eğitim kuruluşlarına gelir getirdiğine işaret eden Graham, bunun uluslararası öğrencilerin en büyük değeri olmadığına, daha önemlisi bu öğrencilerin kampüslerdeki herkesin akademik ve kültürel yaşamına katkılarda bulunduğuna dikkat çekti.


CEVAP VER