AirPods Pro üretim yeri değişti! Apple’ın üretimi Çin’den kaydırdığı belgelendi

AirPods 3
Google News Abone Ol

Apple, AirPods Pro modellerinin üretim yerini Çin’den kaydırmaya başladı. Bu kararın alınmasında Donald Trump’ın etkisi olabilir mi?

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ekonomik savaşın boyuları büyümeye devam ediyor. Donald Trump‘ın ABD’li firmaların üretim tesislerini Çin’den ülkesine taşımasını istemesinin ardından ilk hamle Apple cephesinden geldi. Bugün AirPods Pro modellerinin üretim yerinin değiştiği resmi olarak belgeler ile doğrulandı. Bu zamana kadar Çin’de üretim yapan Apple, üretim hattını Vietnam’a taşımaya başlamış gibi görünüyor.

AirPods Pro Vietnam’da üretiliyor!

AirPods Pro‘nun yeni üretilen modellerinde üretim yeri olan Vietnam ibaresinin yer alması ile ortaya çıkan, üretim yeri değişikliğinin neden kaynaklandığı ise henüz açıklanmadı. Bu noktada iki tahmin bulunuyor. Ya Apple koronavirüs yüzünden Çin’de üretim yapamayacak noktaya geldi ve Vietnam’a yöneldi ya da Donald Trump’ın istekleri doğrultusunda Çin pazarından yavaş yavaş çekilme operasyonu başladı.

AirPods Pro

Bu iki ihtimalden koronavirüs salgınının daha ağır bastığını söyleyebiliriz. Çünkü Apple, geçtiğimiz günlerde üretim hattının sekteye uğramaması için bazı ürünlerinin üretimini başka ülkelerde yapacağını ima etmişti. Bu yüzden yeni üretilen AirPods Pro’larda üretim yeri Vietnam yazıyor olabilir.

>> Apple’ın güvenlik duvarı çatladı iPhone kırıldı! FBI artık tüm verilere ulaşabiliyor!

Tüm firmalar için üretimin ve montajın ucuz olması büyük önem taşıyor. Daha fazla kararlılık ile ürünlerini satmak isteyen firmalar, işçilerin köle konumunda olduğu Çin pazarına yöneliyor. Dünyanın en düşük işçiliğinin bulunduğu Çin pazarı da son salgın sonrası sekteye uğramış gibi görünüyor. Ancak Çin hükümeti salgının kontrol atlına alındığını belirtiyor. Hatta bu doğrultuda Samsung, OPPO, Xiaomi ve Huawei gibi firmalar üretimlerine başlayacaklarını açıklamıştı.

>> Huawei P40 8500 TL Eder mi? İşte cevabı! İnceleme ve ürünün detaylı anlatımı haberimizde

Dünya normalleşme sürecine geçmiş gibi görünüyor. İlerleyen günlerde Apple’ın da kablosuz kulaklıklarının üretimine yine Çin’de devam edeceğini düşünüyoruz. Donald Trump’ın üretim tesislerini ABD’ye taşıyın çağrısı daha uzun bir süre cevapsız kalacak gibi görünüyor. Çünkü ABD’de bir ürün 20 dolara üretiliyorsa Çin’de bu üretimi 5 dolara üretilebiliyor. Bu yüzden ABD’li firmalar kolay kolay Çin pazarından vazgeçmez.


CEVAP VER