Akıllı saatler yardımıyla Covid-19 tespit edilebilir!

Akıllı saatler yardımıyla kişi Covid-19’u henüz semptomlar ortaya çıkmadan tespit edebileceğini ortaya koydu. İşte haberin detayları.

ABD’de yakın zamanda yapılan araştırmalara göre, Apple Watch, Fitbit gibi düzenli olarak kalp atış hızı ölçümü yapan giyilebilir cihazların, Covid19′u henüz semptomları ortaya çıkmadan tespit edebileceği keşfettiler.

Bu zor günlerde pandeminin etkilerini azaltmak ve Covid-19 vakalarıyla azaltmak için aşının yanı sıra pek çok alanda araştırmalar yapılıyor. Yapılan çalışma alanlarından bir tanesi de hastalığı daha erken teşhis edip, virüse kimse bulaşmadan müdahale etmek.

Mount Sinai araştırmacıları, bir çalışmasında 297 sağlık çalışanından oluşan bir grubu 29 Nisan ile 29 Eylül tarihleri arasında takibe aldılar. Sağlık çalışanlarının, kalp atış hızı değişkenliğindeki (HRV) değişikliklerini ölçen özel bir uygulama yüklenmiş olan Apple Watch akıllı saatler kullandılar. Araştırmanın sonucu açıklayan Robert P. Hirten,”Akıllı saat, bireylerin Covid-19 enfeksiyonunu doğrulayan pozitif bir testten önce yedi gün önce HRV ölçümleri önemli değişikler gösterdi.” açıklamasında bulundu.

akıllı saatler

Stanford Üniversitesi tarafından da yapılan benzer bir araştırma, Garmin, Fitbit, Apple ve diğer markaların akıllı saatlerini kullanan katılımcıların, testi sonradan pozitif çıkan kişilerin yüzde 81’inin, semptomlar sonrası uygulanan testlerden 8-9 gün öncesinde kalp atışlarında değişkenlik göstermeye başladığı tespit edildi. Araştırmanın bir diğer sonucu ortalama tespit süresi ise semptomlar başlamadan 4-5 gün öncesi olarak tespitinde bulunundu.

Covid-19 ile ilgili zorlayıcı şeylerden biri, birçok insanın asemptomatik olmasıdır, yani semptomları yoktur, ancak yine de bulaşıcıdır. Bu, hasta olan kişileri tanımlamak ve onları karantina gitmeleri için yönlendirmeyi zorlaştıran bir durum. Bu durum enfeksiyonu kontrol altına almayı zorlaştırıyor.

Akıllı saatler ile Covid-19 tespit edilecek

NeuTigers adlı bir şirket, klinik durumlarda veya bakım evlerinde virüsü olan kişilerin belirlenmesine yardımcı olabilecek CovidDeep adlı bir yapay zeka ürün geliştirdi.

NeuTigers şirketi kalp atışı ve kan basıncı ölçümleri almak için klinik düzeyde giyilebilir bir hasta izleme cihazı olan Empatica E4 kullandı. Bu bilgileri CovidDeep yapay zekasına aktararak, virüsü yüzde 90 oranında tespit edebileceklerini keşfettiler.

NeuTigers şirketi Fitbit, Apple, Samsung ve diğer akıllı saatlerde çalışabilecek bir uygulama üretmeyi planlıyor.

>>Tecno, Türkiye’ye büyük bir yatırım yapıyor