Akıllı Şehir Çözümlerinde IBM, Dünyanın En İyisi Seçildi

Büyük veri ve bulut gibi en yeni teknolojileri kullanarak Akıllı Şehir çözümleri sunma konusundaki yetenekleriyle IBM, 2014 Küresel Vizyoner İnovasyon Liderliği ödülüne layık görüldü.

Araştırma ve danışmanlık kuruluşu Frost & Sullivan IBM’i, sınıfının En İyi Akıllı Şehir Entegratörü olarak “2014 Küresel Vizyoner İnovasyon Liderliği” Ödülü’ne layık gördüğünü duyurdu.
Frost & Sullivan bünyesindeki Vizyoner İnovasyon Araştırma Grubu tarafından yapılan bağımsız bir analize göre IBM, Akıllı Şehir girişimlerinde her ölçekten binlerce şehirle birlikte çalışarak elde ettiği güçlü uzmanlığını kanıtlayan lider bir Akıllı Şehir entegratörü olarak ön plana çıkıyor. IBM bu ödülü, Büyük Veri analitiği ve bulut bilişim gibi yeni teknolojileri aracılığıyla şehirlerin kaynaklarını daha iyi yönetmesine yardımcı olmak üzere tasarlanan yenilikçi çözümleri ile aldı. Bugün IBM, şehir içindeki tüm operasyonların baştan sona dönüştürülmesine, trafik ile ilintili tüm operasyonun yönetilmesine, kamu güvenliğinin ve sürdürülebilirliğin iyileştirilmesine yardımcı olacak bulut tabanlı çözümler sunuyor.

ibm 2

Bu ödülü ve IBM’in Akıllı Şehirler çözümlerini değerlendiren IBM Türk Teknoloji ve Sektörel Çözümler Satış Müdürü Server Tanfer şöyle konuşuyor: “IBM gelişmiş teknolojileri, sektörlere özel çözümleri ve yıllara dayanan deneyimi ile şehirlerin kendilerini yeniden yaratmaları ve işleyişlerini değiştirmeleri amacına hizmet etmektedir.  Şehirlerin su, kamu güvenliği, ulaşım, sürdürülebilirlik ve sağlık hizmetleri gibi pek çok alanda ihtiyaç duyduğu yeniliklere ön ayak olmaktan ve bu çabalarımızın Frost & Sullivan tarafından verilen bu ödül ile tasdiklenmesinden mutluluk duyuyoruz.”

Vizyoner İnovasyon Liderliği Ödülü, dünya genelindeki Mega Eğilimleri ve bunların geleceğe etkilerini doğru biçimde kavramayı başarabilmiş liderleri belirliyor. Şehirlere sınıfının en iyi akıllı çözümlerini sunmak, kentselleşme ve değişen demografilerden kaynaklanan Mega Eğilimlerle başa çıkmak için stratejik bir fırsattır. Frost & Sullivan tarafından yapılan tahminine göre 2020 yılına kadar Akıllı Şehirler pazarındaki fırsatlar 1.5 trilyon doların üzerine ulaşacaktır.

ibm

IBM, sistemli bir bilgi akışı ve etkin kaynak yönetimi aracılığıyla Akıllı Şehir pazar ortamındaki en kapsamlı entegre çözümler portföyünü geliştirmeyi başarmıştır. Ayrıca Akıllı Şehirlere doğru dönüşümü hızlandıracak çözümler sağlamak için kurumlar ve yerel yetkililerle işbirliği yaparak akıllı şehir projelerini hayata geçiren lider şirket olma konumunu da pekiştirmiştir.

Frost & Sullivan’a göre IBM, şehir sistemlerini bütünleştirmek ve şehirdeki kaynakların verimli yönetimini sağlamak için büyük verileri bir araya getirerek bulut hizmetleri, Büyük Veri analitiği, mobil ve sosyal teknoloji ve Akıllı İşlemler Merkezleri gibi kendi teknolojilerini etkin olarak kullanmayı başarmıştır.

Siber Dünyada 2014 İlk Çeyrek Nasıl Geçti?

Şehirlere destek olma konusundaki uçtan uca deneyimiyle IBM, 2008 yılından bu yana vatandaşlara daha iyi hizmet sunma ve sistemleri dönüştürme yolculuğunda dünya çapında binlerce şehirle işbirliği yapmıştır.