TeliaSonera’dan Tacikistan’a 4G Teknolojisi !


TeliaSonera’nın Tacikistan’daki operatörü Tcell, gerçekleştirdiği lansmanla ülkede ticari 4G/LTE hizmetlerini başlatan ilk operatör oldu.  Ülkede İlk iki günde 200’den fazla 4G aboneliği satıldı.

Avrupa’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden olan ve 1993 yılından bu yana Turkcell’in kurucu ortağı olarak Türkiye’de de faaliyet gösteren TeliaSonera’nın Tacikistan’daki operatörü Tcell, Tacikistan’da 4G/LTE hizmetlerini ticari olarak 15 Nisan’da başlattı.

2009 yılında dünyada ilk olarak 4G hizmetini başlatan TeliaSonera’nın önemli pazarlarından olan Tacikistan, 4G hizmetlerini kullanan, küresel çapta 11’inci ve Avrasya çapında 3’üncü Tel’aSonera ülkesi oldu. Türkiye’den 10 kat daha az nüfusu olan Tacikistan’da 8 operatörün faaliyet gösterdiği çok rekabetçi mobil pazarında, 3.2 milyon abonesi ile liderliğini koruyan Tcell, lansmanın yapıldığı ilk iki günde 200’den fazla 4G aboneliği gerçekleştirdi.

teliasonera

Tacikistan’nın başkenti Duşanbe’de düzenlenen basın toplantısında konuşan TeliaSonera Avrasya Bölgesi Başkanı Erik Hallberg ile TeliaSonera Avrasya Başkan Yardımcısı Tonu Grünberg, dünyada 4G’yi kullanan ilk şirket olma özelliğini taşıyan TeliaSonera’nın, bu süper hızlı teknolojiyi Tacikistan’a getirmekten dolayı çok mutlu olduklarını söylediler.

4G/LTE hizmeti, Tacikistan’daki hem bireysel hem de kurumsal müşterilerin çokça ihtiyaç duydukları ve 3G tarafından artık karşılanamayan iletişim hızlarını sağlamak üzere hayata geçirildi. Tcell’in 4G şebeke hizmeti, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe, 2’inci en büyük şehri Hucand ve Hucand yakınlarındaki üç uydu kentte yaşayan toplam 1.5 milyonluk nüfusu kapsıyor. Hucand’daki Tcell çalışanları ve gazeteciler basın toplantısına canlı 4G bağlantısıyla katılarak sorularını konuşmacılara yönelttiler.

EMC: Dijital Dünya, 2020 Yılına Kadar 10 Kat Büyüyecek