Araştırmacılar Akıllı Telefon Kamerasından Ayrıntılı 3D Yüz Modelleri Oluşturuyor

Araştırmacılar Akıllı Telefon Kamerasından Ayrıntılı 3D Yüz Modelleri Oluşturuyor

Google News Abone Ol

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim adamları, akıllı telefon kamerasını kullanarak ayrıntılı 3D yüz modelleri oluşturmayı başardılar. 30 ila 40 dakika süren süreç, video oyunu, biyometrik tanıma ve tıp gibi alanlarda etkili kullanım vaat ediyor.

Normalde, bir kişinin yüzünden 3D yüz modelleri oluşturmak için 3D tarayıcı ve / veya birden fazla kamera gerekiyor. Fakat Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim adamları tek bir akıllı telefonun bu işin üstesinden gelmesine izin veren bir sistem geliştirdiler.

Doç. Simon Lucey ve lisansüstü öğrencileri Shubham Agrawal ve Anuj Pahuja tarafından geliştirilen yüz modeli oluışturma sistemi, 15 ila 20 saniyelik videolar üzerinde 3D yüz modelleri oluşturabiliyor. iPhone X ile video çekimi gerçekleştiren Doç. Dr. Lucey ve ekibi, mümkün olduğunca fazla görsel veri toplamak için yavaş çekim modunu kullanmayı seçmişler. 

Görüntüler elde edildikten sonra ekip, yüzün temel geometrisini belirlemek için görsel senkronize lokalizasyon ve haritalama (SLAM) olarak bilinen ve hali hazırda mevcut bir teknik kullanarak, derin öğrenme yoluyla gözler, kulaklar ve burun gibi öğeleri 3D yüz modelleri konumlandırmış. Ve bunun üzerine yüz profilini tanımlamak için temel algoritmalar geliştirmişler.3D yüz modelleri

Tüm bu işlemleri bir akıllı telefon aracılığıyla yapan araştırmacılar, sürecin yaklaşık 30 ila 40 dakika sürdüğünü söylüyor. Önceki benzer uygulamalara kıyasla çok daha gerçekçi 3D yüz modeli oluşturan sistemin oyun avatarları, biyometrik tanıma veya sağlık sektörü gibi alanlarda kullanılacağı düşünülüyor.

3D Yüz Modelleri Neden Oluşturuluyor?

Üç boyutlu yüz tanıma ( 3D yüz tanıma ), insan yüzünün üç boyutlu geometrisinin kullanıldığı yüz tanıma yöntemlerinden biridir. 3D yüz tanıma yöntemlerinin, 2D meslektaşlarından önemli ölçüde daha yüksek doğruluk elde edebildiği ve parmak izi tanımaya rakip olabileceği gösterilmiştir.

3D yüz tanıma, yüzdeki sert özelliklerin geometrisini ölçerek 2B karşıtından daha iyi doğruluk elde etme potansiyeline sahiptir. Bu, aydınlatmadaki değişiklik, farklı yüz ifadeleri, makyaj ve kafa oryantasyonu gibi 2D yüz tanıma algoritmalarının tuzaklarını önler. Başka bir yaklaşım 3D modeli, kafayı bilinen bir görünüme dönüştürerek geleneksel görüntü tabanlı tanımanın doğruluğunu artırmak için kullanmaktır. Ek olarak, çoğu 3D tarayıcı hem bir 3D kafes hem de buna karşılık gelen doku elde edebiliyor. Bu da saf 3D eşleştiricilerin çıktısını daha geleneksel 2D yüz tanıma algoritmaları ile birleştirerek daha iyi performans sağlıyor.

İlgili Haberler

>> Koronavirüs Ne Zaman Bitecek? Bilim İnsanları Açıkladı

>> Bilim adamları Ayın Karanlık Yüzü Konusunda Yeni Bir Rapor Yayınladı!


CEVAP VER