En Çok Kripto Para Kullanan İlimiz Bakın Hangisi Oldu? İstanbul Değil!

Kripto paralarda bu hafta

Kısa bir süre önce yapılan araştırmalar sonucunda, en çok kripto para kullanan ilimiz ortaya çıktı. Listeye bakıldığında gerçekten de oldukça şaşırtıcı sonuçlar görmek mümkün. Fakat hepsinden önce kripto paralar hakkında çok fazla fikre sahip olmayanlar için kısaca bir hatırlatma yapalım. Çayınızı kahvenizi hazırlayın, başlıyoruz.

.

Kripto paralar Blockchain teknolojisi ile üretilen sistemlerdir. Her birisinin piyasada belirli bir değeri olmakla birlikte, aynı zamanda düzenli değişimler yaşar. Örneğin sadece Bitcoin bile yıl içerisinde en az 6 bin dolar civarında değişim yaşayabiliyor. Bu durum kripto paralara olan ilgiyi de doğal olarak arttırıyor. Ayrıca sadece Bitcoin bu piyasaya hakim değil. Binlerce alt coin piyasalarda işlem görüyor.

En çok kripto para kullanan ilimiz Güneydoğu Anadolu’dan

Google Trends üzerinden yapılan araştırmalar sonucunda, Google üzerinden en fazla kripto para araması yapan ilimiz sırasıyla Siirt, Bingöl, Batman ve Diyarbakır oldu. Bu illerde Bitcoin ve türevlerine çok ciddi bir yatırım yapılıyor. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmese bile yine de sermayenin korunmasının amaçlandığını söyleyebiliriz.

en çok kripto para kullanan ilimiz

Yine yapılan başka araştırmalarda, Bitcoin aramalarının çok büyük bir çoğunluğunun Siirt ilinden yapıldığı görülüyor. Kripto para aramaları ise, en fazla Diyarbakır ilinde gerçekleştirildi. Buralardan arama yapılması her ne kadar önemli olsa bile yine de çok fazla kripto para alındığı anlamına gelmiyor. En çok kripto para kullanan ilimiz burada sadece tahmini olarak değerlendirildi. Kripto para aramaları yapan kişilerin çoğu bunları satın almaktadır. Böylece en fazla Kripto para alınan il tahmini yapılabiliyor.

Dünya genelinde de çok ciddi miktarda artış gösteren kripto para alımları genellikle borsalar üzerinden gerçekleştiriliyor. Binance gibi dünya borsaları bulunmakla birlikte, aynı zamanda yerli borsalar bulmak da mümkün. En çok kripto para kullanan il daha çok Dünya borsalarına yönelmiş gibi görünüyor. Son olarak bu sıralamanın düzenli bir şekilde değiştiğini hatırlatalım. Sizce kripto paralara olan bu ilgi Güneydoğu Anadolu’da neden bu kadar fazla? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Western Digital Yeni NVMe SSD’leri ve NVMe-oF çözümlerini tanıttı!

>> Epic Store’un Ücretsiz Oyun Açan Kullanıcı Sayısı Açıklandı

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here