Alder Lake, 2021 yılında rakiplerine meydan okuyacak! İşte Detaylar…

Alder Lake, 2021 yılında rakiplerine meydan okuyacak! İşte Detaylar…

Google News Abone Ol

Intel Alder Lake işlemcisini 2021 yılının ikinci yarısında tüketicilerle buluşturmayı planlıyor. İşte detaylar.

Intel, CES 2021 etkinliğinde yeni işlemcisi olan Alder Lake için bir ön izleme imkanı sundu. 12. Nesil olan Alder Lake işlemcisi ile Intel rakipleri olan Arm ve Apple’ın M1 CPU’larına meydan okumaya hazırlanıyor. Hibrit Alder Lake yonga setleri, kendinden önceki Lakefield gibi Arm’ın BIG.little teknolojisine gibi bir yaklaşımla yüksek performans ve yüksek verimlilik sağlayacak. Bu sayede hem verimlilik hem de gücü en üst seviyeye çıkarmak için yonga setlerini tek bir pakette sunacak.

Intel, x86 mimarisinde önemli bir atılım yaparak işlemcilerin güç açısından en ölçeklenebilir sistemi olan yeni nesil işlemci Alder Lake’i tanıttı. Intel, x86 mimarisiyle bir önceki nesle göre büyük bir sıçrama yapacağını iddia ediyor. Intel, yeni işlemcisi ile ”lider masaüstü ve mobil işlemcilerin” temelini oluşturacağını iddia ediyor. Alder Lake ayrıca Intel’in 10nm SuperFin’in yeni, geliştirilmiş sürümü üzerine edilen ilk işlemcisi olacak.

Lakefield işlemcileri ile büyük ölçüde mobil cihazlara odaklanmışken yeni çıkartacağı Alder Lake işlemcileri hem masaüstü hem de mobil işlemciler için bir altyapı oluşturmaya yardımcı olacağını söylüyor.

Alder Lake ile farklı bir seviyeye çıkacak işlemciler bu yılın ikinci yarısında tüketiciyle buluşacağı belirtiliyor.

Intel Alder Lake İşlemci hakkında bildiğimiz her şey

Intel, Alder Lake

Alder Lake işlemciler yalnızca 10nm işlem gücüne sahip ilk masaüstü olmayacak, aynı zamanda yeni bir tasarım metodolojisine sahip yonga seti olacak. Şimdiye kadar bildiğimiz kadarıyla Intel, CPU çekirdeğine farklı IP’ler eklemeyi planlıyor. Alder Lake, standart yüksek performanslı ”Cove” çekirdeklerle ve daha küçük ancak daha verimli ”Atom” çekirdekleriyle gelecek. Bu teknoloji tasarım metodolojisi bir süredir akıllı telefonlarda bulunmakta ancak Alder Lake ile daha yüksek bir performans yakalamış olacak.

Alder Lake işlemciler, Apple’ın geçtiğimiz kasım ayında duyurduğu ve büyük başarı yakaladığı M1 işlemcilere en yakın yonga seti. M1 işlemcilerin Arm tabanlı bir işletim seviyesi sunuyor. Apple’ın, Arm teknolojisiyle elde ettiği başarının aynısını Intel, Alder Lake işlemci seti ile tekrarlamaya çalışacak.

>>Samsung Galaxy Buds Pro fiyatı ile karşımıza çıktı!


CEVAP VER