Alphabet Çalışanları Google’ı Tacizcileri Korumaması İçin Uyardı

Alphabet çalışanları tarafından gelen taleplerin yerindeliği Nietfield’in açıklamalarıyla örtüşüyor

Sayıları 500’ü geçen Alphabet çalışanları Google’a bir çağrı yaptı. Organizatörler özellikle Google Walkout’un hala tam olarak karşılanmadığı görüşünde.

500’den fazla Alphabet çalışanı açık mektup imzalayarak Google’dan hakkında taciz iddiası olanları korumamasını talep etti. Daha önce, Google mühendisi Emi Nietfeld’ın köşe yazısındaki iddiaları buna öncülük etti. The New York Times’da kendisini taciz eden adamla bire bir görüşmeye zorlandığını ve ofiste yanına oturmak zorunda kaldığını söylemişti. Ayrıca Nietfield, bu durumu insan kaynaklarına bildirdiği halde durumun değişmediğini söylüyor. Mektupta ise şu ifadeler göze çarpıyor:

“Bu, Alphabet’in tacizden zarar gören kişiyi korumak yerine tacizciyi koruduğu uzun bir durum. Tacizi bildiren kişi yükü taşıyan kişi olmak durumunda. Genellikle tacizcisi işinde kalırken veya davranışları için ödüllendirilirken mağdurlar Alphabet’i terk ediyor.”

Google Walkout

Mektupta çalışanların iki tane talebi yer alıyor. Birincisi, Google’ın taciz edenlere rapor vermeyerek “hiçbir tacizcinin bir ekibi yönetmemesini” sağlaması. İkincisi ise iddialar doğrulanırsa tacizcilerin ekiplerini değiştirmek. Böylece çalışanlar tacizcileriyle birlikte çalışmak zorunda kalmayacaklar.

Alphabet çalışanları tarafından gelen taleplerin yerindeliği Nietfield’in açıklamalarıyla örtüşüyor

Nietfield yaptığı telefon röportajında yaşadığı zorluktan ve ekip arkadaşlarına olan minnetinden bahsediyor:

“Bu mektup beni çok mutlu etti. Eski meslektaşlarımdan bazılarının ne kadar harika olduğunun bir kanıtı. Bununla birlikte onlarla çalışmayı neden sevdiğimi hatırlatıyor. Google, doğru şeyi yapma konusunda tutkulu olan pek çok çalışana sahip. Sistemin bunun önünde bir engel olması utanç verici.”

 Nietfeld’in sesini yükseltmiş olması yaşanan skandalların ardından 2018’de de dile gelen endişeleri hatırlatıyor. Android’in kurucularından Andy Rubin, ciddi iddialarla taciz suçlaması almasına rağmen 90 milyon dolar cezaya çarptı. Bu iddialar gün ışığına çıktığında ise 20 bin Google çalışanı şirketin bu durumu ele alış şeklini protesto etti. 

Google Walkout

Walkout isimli bu eylemin talep ettiklerinden biri Google sözleşmelerindeki zorunlu tahkimin ortadan kalkmasıydı. Google, çalışanlar için maddeyi kaldırırken, diğer Alphabet şirketlerindeki yöneticiler veya çalışanlar için bu maddeyi kaldırmadı.

Mektupta ciddi bir ifadeyle “Alphabet değişmedi ve Google Walkout taleplerinin hiçbirine karşılık vermedi” yazıyor. Bununla birlikte, “Biz daha önceden de bu sorunlara karşı durduk. Google Walkout talepleri hala karşılanmayı bekliyor!” açıklaması da çalışanların öfkesini gösteriyor.

Buna karşılık Google’dan bir sözcü mektuba bu sözlerle cevap verdi:

“Çalışanların endişelerini ele alma ve araştırma şeklimiz ve endişelerini bildiren çalışanlar için yeni bakım programları sunma dahil olmak üzere genel sürecimizde önemli iyileştirmeler yaptık. Suistimali bildirmek cesaret ister ve süreçlerimizi iyileştirmek ve bunu yapan insanlara destek olmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Diğer haberler:

>> Dijital Para Projeleri Türkiye’den Çıkar Mı? Yeni Düzenleme İhtimali Var

>> Facebook Saldırı Mağduru Kullanıcılara Etkilendiklerini Haber Vermeyecek

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here