Amazon AWS sunucuları kuantum hesaplama yapabiliyor!

Amazon AWS

Amazon AWS sunucuları artık kuantum hesaplamaları yapabiliyor. Google ve IBM’e sıkı bir rakip geliyor diyebiliriz.

Kuantum işlemeleri tartışmasız teknoloji şirketlerinin bir sonraki dönüm noktası olacak. Mevcutta Google ve IBM firmaları kuantum hesaplamaları için çözümler geliştiriyor. Bu iki firmayı sevmeyenler için bugün çok güzel bir çözüm Amazon’dan geldi.

Amazon AWS suncuları ile artık kuantum hesaplamaları yapabildiğini açıkladı. Maliyet açısından Google ve IBM’dan daha uygun fiyatlar sunması beklenen Amazon, bu işlemi çok farklı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Avrupa Birliği Google’ın veri toplama uygulamalarını araştırıyor

Amazon AWS kendi kuantum bilgisayarını kurmak yerine, D-Wave, IonQ ve Rigetti ile ortaklaşa çalışıyor. Hizmet, bu şirketlerin kuantum bilgisayarlarını bulut aracılığıyla kullanılabilir hale getirerek, geliştiricilerin ve araştırmacıların, kuantum hesaplamalarını yapabiliyor.

Amazon AWS

Geleceğin bulutta olduğu zaman zaman dile getiriliyor. Ancak bulutun gelişmesi için yine fizik bir donanım şart. Bulut her zaman donanıma bağlı kalmak zorunda. Ancak bu gelişimin kuantum hesaplaması yapacak seviyeye gelmesi oldukça sevindirici diyebiliriz.

Amazon muhtemelen uzun bir süre kendi kuantum bilgisayarlarını üretmeyecek. Bulut üzerinden iş ortakları aracılığı ile hizmet verecek olan Amazon, Google ve IBM’e büyük çalım atacak gibi görünüyor.

Microsoft cephesinin de Azure Quantum adında buna benzer bir sistem üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Amazon’un Microsoft’tan önce davranması da oldukça ironik oldu diyebiliriz. Bakalım ilerleyen yıllarda kuantum hesaplama konusunda ne gibi yenilikler göreceğiz?