Avrupa Birliği Google’ın veri toplama uygulamalarını araştırıyor

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği, Google’ın veri toplama uygulamalarını araştırdığını açıkladı. Peki, AB neden Google’ı tekrardan mercek altına aldı?

Avrupa Birliği ile arası pek iyi olmayan Google, geçtiğimiz yıllarda büyük cezalar almıştı. Kullanıcı verilerinin ihlali yüzünden Avrupa’da şahsına dava açılan Google, Rusya’da ise Android işletim sisteminin açık kaynaklı olmasına rağmen Google hizmetleri ile gelmesinden dolayı mahkemeye verilmişti. AB ile arasını düzeltti denilen Google’a bugün bir sürpriz ile karşılaştı.

AB komisyonu, Google’ın veri toplama çalışmalarına yönelik soruşturma başlatıldığını açıkladı. AB, bu soruşturma ile Google’ın topladığı verileri nasıl kullandığı ve paraya dönüştürdüğünü inceleneceğini belirtiyor. Veri işleme konusunda Google’a bir cezanın gelmeyeceği aşikar. Ancak Google’ın bu verileri nasıl ve ne yollardan topladığı asıl meselenin özünü oluşturacak gibi görünüyor.

Avrupa Birliği

Geleceğin artık ham veride olduğu aşikar. Veri işlemek artık çok kolaylaştı diyebiliriz. Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) sayesinde ham veriye artık firmalar çok kolay bir şekilde ulaşamıyor.

Servis ve hizmetler sizi platformunu kullanıma sunmadan önce bir kullanıcı sözleşmesi sunuyor. Okumadan; okudum ve kabul ettim denilen bu sözleşmelerde toplanabilecek veriler tek tek yer almak zorunda. Google da servisleri için bu tip sözleşmeler hazırlıyor. Hatta Google’ın bünyesinde yer alan YouTube, bu sözleşmesini firmayı korumak adına bu ay içerisinde yenileyecek.

Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalıyor! Facebook geldi şimdi sıra Google’da!

AB’nin Google’ı soruşturmasından nelerin çıkacağı çok merak ediliyor. Bakalım AB yine internet ve teknoloji devi Google’a rekor denilebilecek cezalar verecek mi?