Amazon bulut sunucuları için daha hızlı ARM tabanlı yongalar tasarladı

Amazon bulut sunucuları

Amazon bulut sunucuları için daha hızlı ARM tabanlı yongalar tasarlayacağını açıkladı. Peki, bu yonga setleri nasıl olacak?

Amazon’un bulut işletmesi olan Amazon Web Services yakında yeni sunucu donanımlarına kavuşacak. Bu donanımlar Reuters tarafından açıklanan bilgilere göre; özellikle veri merkezleri için tasarlanmış güncellenmiş bir işlemci üzerine olacak.

Amazon bulut sunucuları için düğmeye bastı

Geçtiğimiz yıl Amazon, performans ve maliyet için optimize edilmiş olan Graviton adlı ARM tabanlı işlemcisini kullanmaya başlamıştı. Reuters ile konuşan bir kaynağa göre; Amazon’un yeni işlemcileri Graviton’un birinci nesil ARM çipinden en az yüzde 20 daha hızlı olacak.

Amazon.com.tr’de Beklenen Cuma indirimi başlıyor!

Çiplerin teknolojisi, Intel ve AMD’nin pazar hakimiyetine çelme takan İngiliz şirketi olan ARM Holdings’den geliyor. Intel sunucu yongalarının yüzde 99 pazar payıyla neredeyse tekele sahipti. Ancak son yıllarda ARM sunucu alanında ciddi bir rakip olarak kendini kanıtladı.

Amazon bulut sunucuları

Amazon’un yeni çipi henüz resmi olarak açıklanmadı. Ancak bu yeni ARM tabanlı çipin Neoverse N1 teknolojisini kullanması bekleniyor. Ayrıca yeni nesil çipin bir önce önceki ARM çipten iki kat daha hızlı ve en az 32 çekirdeğe sahip olacağı söyleniyor.

Amazon’un bu alanda yatırım yapması Intel ve AMD’ye karşı olan bağımlılığını da ortadan kaldıracak. Bulut sistemlerinde son yıllarda büyük ivme yakalayan Amazon, bu tip yatırımları ile gelecekte de umut vadettiğinin sinyallerini veriyor.

Önümüzdeki 5 yıl muhtemelen bulut sistemlerinin savaşlarına tanıklık edeceğiz. Firmalar maliyeti düşürüp en uygun fiyattan hizmet sunabilmek için birbirleri ile daha fazla yarışacak.