Amazon Kullanıcı Verileri Hakkında Yeni Bir Karar Alındı: Bilgileriniz Taşınacak

Amazon kullanıcı verileri

Amazon kullanıcı verileri ile ilgili yeni bir karar alındı. Buna göre Amazon platformunda kaydı olan kişilerin tüm bilgileri taşınacak. İşte bu konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

.

Dünyanın en büyük e-ticaret siteleri içerisinde yer alan Amazon kullanıcı verileri konusunda yeni bir karar aldı. Bu karar muhtemelen büyük tepki çekecek. Ancak öte yandan firmayı tebrik etmek gerekiyor. Öncelikle bu kararın Kişisel Verileri Koruma Kurumu onayında yapıldığını söyleyelim. Yani yasadışı bir işlem yok.

Kullanıcılara ait veriler genellikle büyük bir tartışma konusu haline geliyor. Özellikle Facebook söz konusu olunca işler çığırından çıkabiliyor. Hatırlayacağınız üzere şirket kendi WhatsApp platformunu Facebook ile birleştirme kararı almıştı. Her ne kadar bununla aynı olmasa bile yine de Amazon da Türkiye’deki kullanıcıların verilerini yurt dışına götürmek istiyor.

Amazon kullanıcı verileri neden taşınıyor?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 9’uncu maddesinin 2’nci fıkrası kapsamında değerlendirilen bu karar ile birlikte Türkiye’deki kullanıcılara ait veriler yurt dışına taşınacak. Böyle bir karar alınmasındaki en önemli neden ise daha hızlı işlem yapabilmek.

Amazon kullanıcı verileri

Kullanıcı verileri işlendiğinde bu durum aynı zamanda Amazon platformunda işlem yapmayı kolaylaştıracak. Elbette firma bunu başka şirketlere reklam için kullanmayacak. Bunun yerine kendi platformu içerisinde arama ve diğer detayları düzeltmek için kullanacak.

Amazon tarafından alınan yeni karar tartışma konusu oldu

Şirketin aldığı yeni karar fazlasıyla tartışma konusu oldu. Bazıları bunun veri ihlallerine yol açacağını düşünürken kimileri ise firmayı haber verdiği için dürüst görüyor. Yani bu konuda kafaların son derece karışık olduğunu söyleyebiliriz.

Açıkçası Amazon Türkiye tarafından yapılan çalışmanın hakkını vermek gerekiyor. Şirket taahhütname başvuru hakkında duyuru yayınlayarak konuyu netleştirmeye çalıştı. Buna göre kimlerin verilerinin taşınacağı ve bu verileri neden taşınması gerektiği ifade edildi. Böylece aradaki boşlukları doldurmaya çalıştı.

Peki sizce Amazon kullanıcı verileri gerçekten de yurt dışına taşınmalı mı? Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Cinsiyet Ayrımı Yapay Zeka Çalışmalarını Gölgeliyor

>> Sektörün İçinden: Erkut Göktan (Yeni normal de kanala ayak uydurmak)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here