AMD Hedefleri Tutturdu

2014’ün ikinci çeyreğini 1,44 milyar dolar ciro ile tamamlayan AMD, 1 milyar dolarlık büyüklüğe yaklaştı.

AMD,  2014 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Dönüşümüne hız kazandıran ve stratejilerini de bu yönde ilerleten AMD, bu sonuçlara göre çalışmalarının sonuçlarını almaya başladı bile. Şirket, 2014’ün ikinci çeyreğinde toplam 1,44 milyar dolar ciro elde etti. Bu rakam bir önceki çeyreğe oranla yüzde 3, uzun vadede ise yüzde 24 oranında artış anlamına geliyor. Yüzde 35 brüt kar elde ettiğini açıklayan şirket, çeyrek sonunda elde edilen nakit, nakit eşdeğerleri ve menkul kıymetlerle toplam 948 milyon dolar büyüklüğe de ulaştı. Bu miktar ile daha önce hedeflenen minimum 600 milyon dolar eşiği önemli ölçüde aşılırken, 1 milyar dolarlık optimal hedefe oldukça yaklaşıldı.

Bu rakamlarla ilgili açıklama yapan AMD Başkanı ve CEO’su Rory Read, “AMD, yılın ikinci çeyreğini, güçlenen ciro artışı ve artan finansal performans sayesinde hedefleri doğrultusunda kapattı” dedi. “Dönüşüm stratejimize paralel olarak, uzun vadede daha yüksek ciro artışı öngörüyoruz” diyen Read, “İş modelimizi güçlendirmeye ve AMD’yi farklı pazarlara çeşitli çözümler sunabilen dinamik bir şirket haline getirmeye devam edeceğiz” diye ekledi.

AMD

2014’te AMD, ürün ve hizmet çeşitliliğini artırıyor

AMD’nin bu yıl elde ettiği ciro ve karlılık artışında, bu yıl içinde pazara sunduğu yeniliklerin büyük rolü bulunuyor. İşte 2014 yılında AMD’nin pazara sunduğu yenilikler:

 • AMD, 64-bit ARM mimarisi patentinin alımı ve 2016 yılında geliştirmeyi planladığı yüksek performanslı ARM ve x86 işlemci çekirdeklerinin dahil olduğu çok yönlü yol haritasını açıkladı. Şirketin farklılaştırılmış x86 ve ARM stratejisi, yeni inovasyonlara ortam sağlamak amacıyla ortak ve esnek bir altyapı kullanarak eşsiz hesaplama ve grafik performansı sunmak üzere tasarlandı.

 

 • AMD, hem geleneksel PC pazarında hem de hızlı büyüme gösteren yan pazarlarda, müşteri deneyimini artırmak üzere organizasyon yapısını yeniden düzenliyor. AMD’nin 1 Temmuz 2014’ten itibaren faaliyete girecek iki yeni ürün kategorisi şöyle:
  • Bilgisayar ve Grafik kategorisi: Öncelikli olarak masaüstü ve taşınabilir bilgisayar işlemcileri, yonga setleri, parçalı GPU’lar ve profesyonel grafik çözümleri
  • Çoğunlukla sunucu, yerleşik işlemciler, yoğun sunucular, yarı kişiselleştirilmiş SoC ürünler ve geliştirme servisleri ve oyun konsolları için teknolojileri kapsayan kurumsal, yerleşik ve yarı kişiselleştirilmiş segment

 

 • AMD, uzun süredir devam eden verimli enerji kullanımı hedefine paralel şekilde, tasarım optimizasyonları, akıllı güç kaynağı yönetimi ve “Heterojen Sistem Mimarisi” atılımlarına dayanarak, 2020’ye kadar hızlandırılmış işlemci ünitelerinin (APU) enerji verimliliğini 25 kat daha fazla arttırma planlarını detaylarıyla açıkladı.
 • AMD ikinci çeyrekte, yerleşik ürün tasarımları ile hız kazanmaya devam etti.
  • Şirket, 2’nci nesil yerleşik R-serisi APU’ların yanında, HP ince istemcileri ve Advantech’in yeni endüstriyel yerleşik sistem çözümlerine güç sağlayacak, ATM’ler, kiosklar ve tıbbi ekipman uygulamalarına da uyumlu AMD yerleşik G-Serisi SoC ve CPU çözümlerini tanıttı.
  • Boeing, yeni nesil kokpit görüntü sistemleri için AMD Yerleşik Radeon grafiklerini kullanacağını açıkladı.

 

 • AMD, ARM-tabanlı 64-bit AMD Opteron A-Serisi işlemcilerin uygulanmasının ilk defa kamuya açık gösterimini yaptı. Kod adı “Seattle” olan bu işlemci, bulut bilişim ve “Nesnelerin İnterneti” için çok verimli olan 64-bit ARM çözümlerinin ayak izlerini geliştirmek adına ileriye dönük önemli bir adım oldu.

 

 • AMD, mobil APU teklif yelpazesini genişletti:
  • Acer, Dell, HP ve Lenovo gibi markalar, dizüstü bilgisayarlara güç kaynağı olarak, özgün özellikleriyle kategorisinde lider, performans ve zengin kullanıcı etkileşimini bir araya getiren AMD’nin en yeni 3’üncü Nesil Mobil APU’larını seçti.
  • AMD ayrıca, bireysel ve ticari dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış en ileri mobil APU’larını pazara sundu. 2014 model yüksek performanslı bu yeni mobil APU’lar, AMD’nin dizüstü bilgisayarlar ve AMD Pro A-Serileri için tasarlanmış ilk FX markalı APU’ları da içeriyor. HP, AMD PRO A-Serisi APU’ları tüm Elite 700-Serisi dizüstü, masaüstü ve “hepsi bir arada” cihazlarını sunuyor.

 

 • AMD, 2’nci Nesil Grafik Çekirdek Next temelli profesyonel grafik çözümleri teknolojisini, çifte kesinlik testi esas alınarak en yakın rakip ürünle kıyaslandığında 38 kat daha iyi performans gösteren AMD FirePro W8100 profesyonel grafik kartı ile tanıttı. Dell, HP ve 10’dan fazla iş istasyonu sistem entegratörü, sistemlerine bu yeni kartı dahil edeceklerini duyurdu.

 

 • AMD’nin gerçekçi konsol oyun deneyimi yaşatmak adına modern APU’lar ve GPU teknolojilerinden tam anlamıyla faydalanılmasını sağlayan Mantle API, Electronic Arts’ın yeni Battlefield HardlineDragon Age: Inquisition and Plants vs. Zombies: Garden Warfare oyunlarında kullanılacak. Gelecek oyun tasarımları için API ile etkin bir şekilde çalışan 50 oyun tasarımcısı, Mantle’ı destekleyen 40’tan fazla oyun geliştiriyor.
Perakende Sektörü “Bulut” ile Kazancını Katlıyor