Analitik pazarının lideri oldu! İşte lider isim!

Analist raporunda SAS ileri ve tahmine dayalı analitik pazarının lideri oldu. Bakalım pazarın yeni lideri kim?

SAS, IDC’nin, Dünya Genelinde Büyük Veri ve Analitik Yazılımlarının 2018 Pazar Payları: Tüm Kullanım Senaryolarında Talepler başlıklı raporunda pazar payı sıralamasında yeniden ilk sırada yer aldı. “

Analitik pazarının lideri rakibine fark attı

2018’de ileri ve tahmine dayalı analitik kategorisinde yüzde 27,7 pazar payına ulaşan SAS, en yakın rakibinin iki katından daha yüksek bir orana sahip oldu.

IDC’nin pazarı takip etmeye başladığı 1997 yılından bu yana tahmine dayalı ve ileri analitik kategorisine öncülük eden SAS, bu kategoride her yıl gelirlerini artırmayı başardı.

IDC İş Analitiği Araştırma Müdürü Chandana Gopal; “Veri boyutu ve karmaşıklığı arttıkça, kurumlar daha iyi ve hızlı kararlar verebilmek için SAS’ın sunduğu ileri ve tahmine dayalı analitiğe ihtiyaç duyuyorlar.” dedi.

“SAS ayrıca yapay zeka ve onu destekleyen makine öğrenimi, doğal dil oluşturma ve bilgisayarlı görü gibi teknolojiler için de yenilikler sunmaya devam ediyor. Analitik lideri, veriyi değere dönüştürecek güçlü analitiğe duyulan ihtiyacı karşılamak için odaklanmış bir şekilde çalışıyor.”

SAS, Ar-Ge çalışmalarına büyük teknoloji şirketlerinden iki kat daha fazla yatırım yapıyor. 2018’de SAS toplam gelirinin yüzde 26’sını yapay zeka, Nesnelerin İnterneti, veri yönetimi ve analitik yazılımlarının geliştirilmesine ayırdı.

SAS, analitik alanında inovasyon ve gelişimi güçlendirmek için önümüzdeki üç yıl içinde yapay zeka alanına 1 milyar ABD doları yatırım yapacağını açıklamıştı.