Android 10 ile otomasyon sistemi geliyor!

Android 10 ile IFTT benzeri bir otomasyon sisteminin eklendiği ortaya çıktı. Peki, bu özellik nasıl ve hangi cihazlarda çalışıyor?

Mobil cihazlardaki otomasyon sistemleri kullanıcıların günlük hayatlarını kolaylaştırıyor. Bu işi hakkıyla yapan IFTT cephesine iOS 12 ile birlikte Siri Kısayolları rakip olmuştu. Şimdi ise bir rakip de Google cephesinden geliyor.

Android 10 güncellemesi ile gelen otomasyon özelliği şimdilik kısıtlı özellikler sunuyor. Örneğin; belirlenmiş bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda sistem otomatik olarak telefonun sesini komple kısabiliyor.

Şimdilik Pixel modellerinde kullanıma sunulan bu özelliğin diğer telefonlara gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor. Kısıtlı özellikler sunan bu özelliğin ilerleyen dönemlerde daha da gelişmiş seçeneklere sahip olacağı düşünülüyor.

Android 10

Belirli bir konuma örneğin eve vardığınızda Google Home sistemine bağlı lambaların açılması veya diğer elektronik cihazların devreye girmesi gibi opsiyonlar muhtemelen 2020 yılı içerisinde sisteme eklenir. Bakalım işletim sistemlerindeki bu otomasyon özellikleri IFTT uygulamasının pabuçunu dama attırabilecek mi?