Android 14 Özellikleri! Yeni Nesil İşletim Sistemiyle Neler Sunulacak?

Android 14 Beta 3

Google, geçtiğimiz günlerde Android 14’ün geliştiricilere yönelik ilk ön izleme sürümünü kullanıma sundu. Firma, muhtemelen birkaç ay içinde beta aşamasına geçiş yapacak. Peki an itibarıyla bu yeni sürümde ne gibi detaylar sunuluyor, ne gibi ekstra özellikler bekleniyor?

Google, bildiğiniz gibi Android sürümlerinde tatlı isimlerini de tercih ediyor. Şimdiye dek Marshmallow, Oreo ve Pie gibi isim takıları görmüştük. Android 14 için sadece “Android 14” deniyor, ama şirket içi konuşmalarda “Upside-down cake” takısından da söz edildiği bildiriliyor.

Androidauthority sitesindeki makale, Android 14 özellikleri hakkında detaylar sunuyor…

Android 14 tam sürümü ne zaman çıkabilir?

Birkaç sene öncesine baktığımızda…
Android 11, Eylül 2020’de çıkmıştı.
Android 12, Ekim 2021’de gelmişti.
Android 13, Ağustos 2022’de kullanıcılara sunulmuştu.

Dolayısıyla Android 14’ün de ağustos ile ekim arasındaki bir dönemde tam sürüm olarak sunulması büyük ihtimal.

Android 14 özellikleri: Yazı boyutlarında düzenlemeler

Şimdiye kadar hazırlanan Android sürümlerinde, yazı boyutlarını büyütmek mümkün. Bu yeni sürümde de yazı boyutlarını büyütmek mümkün, ama bu kez daha stabil bir görüntüleme elde edilebilecek. Örneğin, okuduğunuz makalenin başlığı büyükse, onu daha da büyütemeyeceksiniz, ama alt kısımdaki açıklamaları da başlık kadar büyüterek daha rahat okuma deneyimleri elde edebileceksiniz.

Android 14 Özellikleri! Yeni Nesil İşletim Sistemiyle Neler Sunulacak?

Android 14 özellikleri: Dil kullanımında düzeltmeler

Her bölgeye özel kullanılan terimler vardır. Bir uygulamayı yerelleştirirken bu kez daha ince ayarlarla yol alınarak bölgeye daha uygun çeviriler yapılabilecek.

Android 14 özellikleri: Daha iyi pil optimizasyonu

Android, son yıllarda güç kullanımı tarafında pek çok optimizasyon sundu. 14 sürümünde de yeni hamlelerin yapılması bekleniyor. Bu, giderek yaygınlaşan internet kullanımı, gelişen ekran teknolojileri ve uzun oyun periyotları sonucunda kullanıcıların pil tarafında mağdur olmaması için önemli.

Android 14 özellikleri: Eski uygulamaları yüklemek mümkün olmayacak

Android 14, güvenlik tarafında da yeni detaylar sunacak. Bu, eski uygulamalara veda edeceğimiz anlamını da taşıyor. Zira eski uygulamalar, kötü niyetli yazılımların kolaylıkla etkileyebileceği detaylar barındırıyor. Bu yüzden de çok eski uygulamaları Android 14’lü cihazlarınıza yükleyemeyeceksiniz. Eğer bu uygulamalar önceden yüklüyse ve telefonunuzu Android 14’e güncellerseniz, o zaman kullanıma devam edebileceksiniz. Eğer Android 14’lü yepyeni bir telefon alırsanız, bu uygulamaları sonsuza dek unutabilirsiniz.

Ayrıca Google, güvenlik tarafında geliştiricilere daha fazla seçenek sunacak.

Android 14 özellikleri: Uydu bağlantısı

Qualcomm, Huawei ve T-Mobile gibi firmaların uydu bağlantısı üzerine çalışmaları var. Google da bu tarafa doğru adım atarak Android 14’te destek sunma düşüncesinde. Bu desteğin 2023 model Pixel telefonlarda olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Android 14 Özellikleri! Yeni Nesil İşletim Sistemiyle Neler Sunulacak?

Android 14 özellikleri: Health Connect uygulaması entegre ediliyor

Health Connect, sağlık takibi yapmak isteyenler için ideal bir uygulama. Pek çok farklı üçüncü parti üreticinin de desteği bulunuyor. Bu uygulama, normalde Google Play Store üzerinden cihazınıza yüklenebiliyor. Android 14’te ise, muhtemelen ön yüklü uygulama olarak sunulacak.

Android 14 özellikleri: Klon uygulama servisi

Bazı uygulamaları aynı cihazda iki farklı kullanıcı profiliyle kullanmak mümkün. İşte bunun genele yayıldığını ve daha kolay kullanım imkânının sunulduğunu düşünün. Android 14 ile bu da mümkün olacak gibi.

Son olarak, bu yeni sistem sürümüyle birlikte Bluetooth ve Wi-Fi gibi kablosuz bağlantılar tarafında daha hızlı bağlantı ve daha iyi veri aktarımlarının gerçekleştirilebileceği ifade ediliyor.

İlgili Haberler

>> Hogwarts Legacy mi yoksa CyberPunk 2077 mi? İşte Oyuncuların Tercihleri