Android Efsane Özelliği Geri Getiriyor!

Android 14 alacak

Android uzun süredir kullanıcıların hasret kaldığı sevilen özelliği kullanıcılara yeniden buluşturacak. İşte yakında sunulacak özelliğin detayları.

Android kullanıcıları, Andro­id 14 beta sürümünde heyecan verici bir gelişmeyle karşılaşabilirler. Mishaal Rahman’ın keşfettiği “widget_on_keyguard” adlı yeni bir SystemUI bayrağı, Google’ın kilit ekranına widget’ları geri getirmeye çalıştığını gösteriyor. Bu, uzun zamandır özlenen bir özellik olup, özellikle Apple’ın iOS kilit ekranında widget’ları kullanmaya başlamasından sonra Andr­oid kullanıcıları için daha da cazip hale geldi.

Android Efsane Özelliği Geri Getiriyor!

Android 14 beta sürümünün kilit ekranında widget’lara geri dönüşün yanı sıra, kısayolların da daha fazla özelleştirilebilir hale geldiği görülüyor. Kilit ekranının sol alt ve sağ köşelerinde bulunan varsayılan kısayollar artık kullanıcıların istedikleri uygulama veya eylemi seçmelerine olanak tanıyor. Bu, kullanıcıların kilit ekranını kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerini sağlayarak daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor.

Ancak, bu özelliklerin şu an için yalnızca Pixel telefonlarda görüldüğünü belirtmek önemlidir. Diğer Android 14 telefonlarının bu özelliklere ne zaman erişebileceği hala belirsiz. Yine de, Andr­oid kullanıcıları için kilit ekranının daha işlevsel hale gelmesi ve widget’ların geri dönmesi, And­roid 14 güncellemesiyle gelebilecek heyecan verici yeniliklerden sadece biri gibi görünüyor. Andr­oid 14’ün resmi sürümünün ne zaman piyasaya sürüleceği ve hangi cihazlara geleceği konusunda daha fazla ayrıntı bekleniyor.

Android

Kilit ekranında Widget özelliğinin kullanıcılar tarafından sevilen başarılı ve işlevsel bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin herhangi bir uygulamanın kilit ekranında Widget’inin olması, o uygulamayla girmeden yapılabilecek işlevsel sayısını daha da arttıracaktır. Ayrıca artık kilit açmaya gerek kalmadığı için zamandan da tasarruf sağlayacaktır.

Normal şartlarda söz konusu özelliği harici uygulamalar yükleyerek yapabilmek mümkün. Fakat ne yazık ki orijinalinde olduğu gibi optimize olamıyor. Bu yüzden yeni Andr­oid sürümünde kilit ekranı Widget özelliğinin çok daha işlevsel ve kullanılabilir olacağını tahmin ediyoruz. İlk olarak Pixel modellerinde test edilecek olan özelliğin ne zaman tüm Android kullanıcılarına geleceği belli değil. Önümüzdeki günlerde yeni özellik hakkında daha fazla detay ortaya çıkacaktır. Yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Huawei FreeBuds SE 2 İnceleme: Minimal Yapıda, Hafif Kulaklık İsteyenler İçin