Android’in Yeni Sürümü Lollipop Hakkında İş Kullanıcılarının Bilinmesi Gerekenler


Google geçtiğimiz günlerde yeni Android işletim sistemi sürümü olan Lollipop’u gün yüzüne çıkardı. Biz de bu yeni işletim sisteminin detaylarını kurumsal kullanıcılar için araştırdık. Bakın bu yeni işletim sistemiyle birlikte şirketinizin yararına olacak özellikler neler.

Her ne kadar Android işletim sistemi açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olsa da kullanım oranı açısından rakibi iOS ve Windows Phone işletim sistemlerine göre ezici bir üstünlüğe sahip. İş dünyasına baktığımızda da Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon ve Tablet PC sahibinin oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Tabii ki Google işletim sistemini mükemmel hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor ve yeni güncellemeler ile birçok hatayı kapatıyor veya ortadan kaldırıyor.

15 Ekim tarihi itibariyle Google yeni işletim sistemi Android 5.0 Lollipop namı diğer “L” sürümünü tanıttı. Ardından ilk güncelleme Google’ın Motorola tarafından üretilen amira gemisi akıllı telefonu Nexus 6’ya geleceği ortaya çıktı. Bunun yanı sıra Google’ın yeni akıllı TV uygulaması Android TV’nin de HTC’nin Google için ürettiği Tablet PC’si Nexus 9 ve Asus’un ürettiği Nexus Player üzerinde kullanılabilir hale geleceği söylendi.

Android L geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirilen San Francisco’daki Google’ın geliştiriciler konferansında ortaya çıkmıştı. Ürün dizaynı ve yeni API’ler konusundaki detaylar tüm geliştiricilere dağıtılmıştı. Fakat Google bu yeni işletim sistemini yayınlamakta yavaş davrandı ve aynı şekilde yol alacağa beziyor.

Android Lollipop iş kullanıcıları için değerli güncellemeler sunuyor. Hemen belirtelim işletim sisteminin adına aldanmayın. Her ne kadar size eğlenceli ve tatlı bir his uyandırsa da yeni özellikler sayesinde Android L eski sürümlere nazaran daha becerikli ve güvenli bir işletim sistemi. İsterseniz şimdi bu yeni işletim sisteminin önemli özelliklerine hep birlikte bakalım.

Güvenlik
Kurumsal bir mobil kullanıcı için güvenlik olmazsa olmazlar arasında yer alır. Dikkatsizce kullanılan mobil cihazların kullanıcıların başına açtıkları dertlerle ilgili birçok haber alıyoruz. Bu sebepten öncelikle güvenlik demeliyiz. Android’in açık kaynak kodu sayesinde indireceğiniz herhangi bir uygulama üzerinden malware saldırılarına maruz kalmanız mümkün.

Android Lollipop ile birlikte tüm uygulamalarda güvenlik açıkları riskini azaltmak için Security-Enhanced Linux (SELinux) özelliği geliyor. Bu özellik kötü amaçlı yazılım endişelerini bir nebze olsun hafifletebilir. Bunun yanı sıra Lollipop ile işletim sistemi zerindeki şifreleme özelliği otomatik olarak açılıyor. Bu sayede verileriniz varsayılan olarak şifreli olacak.

Android Lollipop ile birlikte gelen benzersiz bir güvenlik özelliği ise Android Smart Lock adında. Bu özellik sayesinde L işletim sistemi yüklü akıllı telefon veya Tablet PC’ler Bluetooh bağlantısı üzerinde daha güvenli oluyorlar. Android giyilebilir cihaz veya otomobil ile eşleştirilen L işletim sistemli cihaz üzerinde güvenlik sistemi otomatik olarak çalışıyor ve bağlantı sürekli kontrol altında tutuluyor. Bu özellikle birlikte Bluetooth ile eşleştirilmiş cihazlar üzerinden asıl amacının dışında işlem yapmak isteyen cihazların önü kesilmiş oluyor.Android-L-5.0-lolipop

Birden Fazla Kullanıcı
Bu yılın başlarında gelen Knox entegrasyonu ile birlikte tek bir Android cihaz üzerinde birden fazla kullanıcı yapılandırılmaya başlandı. Sadece bir şifre ile farklı kullanıcılar arasında geçiş yapılabiliyor olması hem iş hem de günlük hayatında aynı akıllı telefon ve Tablet PC’yi kullanan kullanıcıların işini kolaylaştırdı. Ayrıca bu özellik sayesinde vardiyalı olarak aynı akıllı cihazı kullanan kullanıcılar da verilerinin güvenliği konusunda rahatladı.

Bu konudaki en iyi senaryolardan bir tanesi de herhangi bir Android L işletim sistemine sahip akıllı telefon üzerinden kendi kontak bilgilerinize, aramalarınıza ve mesajlarınıza erişim imkanınız olması. Bu özellik sayesinde Android L kullanıcılarının verilerine erişim kolaylığı sağlanmış oldu. İş kullanıcılarının bu özelliği fazlasıyla kullanacağını tahmin ediyoruz.

Bildirimler
Android Lollipop kullanıcıları artık iOS işletim sisteminde olduğu gibi bildirimler üzerinde daha fazla kontrole sahip olacak. Artan kilit ekranı yetkileriyle birlikte kullanıcılar doğrudan giriş ekranı üzerinde bildirimleri görüntüleyerek aynı anda cevap verebilecekler. Bu sayede büyük bir zaman tasarrufu sağlanacak ve aynı zamanda sistem kaynakları fazla tüketilmeyerek pil süresine olumlu katkıda bulunulacak.

Android L ile birlikte sadece ses butonlarını kullanarak öncelikleriniz ayarlamanız mümkün. Ayrıca bazı özel kullanıcılar için bildirimlere onay verebilir veya uygulamalara direk geçiş yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra Android Lollipop üzerinde sadece tek tıklama ile tüm bildirimlerinizi görmenize de olanak sağlanmış durumda.

Cihaz Sürekliliği

Android L’in yeni tasarımı sayesinde uygulamalar arasında hızlıca geçiş yapabiliyor veya video izlerken sorunlarla boğuşmuyorsunuz. Bu sayede L işletim sistemine sahip akıllı telefon veya Tbalet PC kullanacaksanız eski Android deneyimlerinden farklı bir sürekliliğe kavuşmuş olacaksınız. Ayrıca mesajlaşma servisleri ve özellikle E-Posta okuma ve gönderme konusunda büyük iyileştirmeler bulunmakta. Süreklilik konusunda rakip tanımayan iOS işletim sistemine yakın bir deneyim sunmak isteyen Google Android işletim sistemiyle birlikte birçok kısa yol da sunuyor olacak. Bu kısa yollar sayesinde Android deneyiminin olumlu olarak değişeceğini söyleyebiliriz.

Android 5.0 Lollipop, Akıllı telefondan tablete, akıllı saatten televizyona kadar birçok cihazda tek platform olarak kullanılabilecek. Android 5.0 Lollipop işletim sistemi, Google’ın Nexus serisi ürünleri ve Google Play Edition adıyla satışa sunulan cihazlar tarafından kullanılabileceği duyurulmuştu. Bu cihazlara sahip olan kullanıcılar, 5.0 Lollipop işletim sistemini kullanacağı kesinleşirken, diğer üreticilerin durumu merak ediliyordu. Android işletim sistemini kullanan birçok cihaz maalesef Android 5.0 Lollipop işletim sistemini alamayacak. Yeni işletim sistemini alabilecek telefonlar arasında Motorola, HTC, Sony, NVIDIA ve tabiki Google markalı ürünler yer alacak. Bu markalar güncellemeyi alabilecek akıllı telefon ve tablet modellerini duyururken, Koreli üreticilerden henüz bir açıklama gelmiş değil. Pazarın iddialı oyuncuları Samsung ve LG Lollipop güncellemesini alacak modellerini henüz duyurmuş değiller.

Android 5.0 Lollipop güncellemesini resmi olarak alacak cihazların listesini aşağıda bulabilirsiniz. Google Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7 (2012), Nexus 7 (2013), Nexus 10. HTC One (M7), HTC One (M8). Samsung Galaxy S4, Moto G, Sony Z Ultra, LG G Pad 8.3, Micromax Canvas A1, Spice Dream UNO, Karbonn Sparkle V, Motorola Moto X, Moto X 2nd Gen., Moto G, Moto G 4G LTE, Moto G 2nd Gen., Moto E Droid Ultra, Droid Maxx, Droid Mini, Sony Xperia Z, Xperia ZL, Xperia ZR, Xperia Z1, Xperia Z1s, Xperia Z Ultra, Xperia Z1 Compact, Xperia Z2, Xperia Z2 Tablet, Xperia Z3, Xperia Z3v, Xperia Z3 Compact, Xperia Z3 Tablet Compact, HTC One (M7), One (M8), One mini, One mini 2 ve NVIDIA SHIELD Tablet.