Apple 13 inç MacBook Pro 2020 modelini tanıttı!

MacBook Pro 2020

Apple, sürpriz bir şekilde yenilenen klavye mekanizmalı 13 inç MacBook Pro 2020 modelini tanıttı. İşte özellikleri.

Cupertinolu teknoloji devi sürpriz bir şekilde karşımıza 13 inç MacBook Pro 2020 modeli ile çıktı. Bir önceki nesildeki tasarımı kullanan Apple, bu modelde kelebek klavyeyi yeni Magic Keyboard ile yeniden tasarlanmış bir makas mekanizmasıyla değiştiriyor. Ayrıca Touch Bar ve Touch ID ile birlikte fiziksel bir ESC tuşuna da sahip.

13 inç MacBook Pro 2020 neler sunuyor?

Bu modelde True Tone ve P3 Gamut teknolojisine sahip 500 nit parlaklık sunan Retina ekran ve Apple T2 Güvenlik Çipi de yer alıyor.

iPhone 7 Plus Kamera Kalitesini mi Düşürdüler? Kullanıcılar Çaresiz!

Gücünü Intel’in 9. nesil ve 10. nesil işlemcilerinden alan modelde 8 GB RAM ve 256 GB SSD depolama seçeneği bulunuyor. RAM miktarını isterseniz 32 GB RAM’e kadar depolamayı da 4 TB’a kadar yükseltebiliyorsunuz. Ancak henüz 32 GB RAM opsiyonu seçilemiyor. Aşağıdan işlemci opsiyonlarına göz atabilirsiniz.

  • 1.4 GHz 4 çekirdekli 8. nesil Intel Core i5, 3.9 GHz’e kadar Turbo Boost ve 128 MB eDRAM
  • 1.7 GHz 4 çekirdekli 8. nesil Intel Core i7, 4.5 GHz’e kadar Turbo Boost ve 128 MB eDRAM ile yapılandırılabilir
  • 2.0 GHz 4 çekirdekli 10. nesil Intel Core i5, 3.8 GHz’e kadar Turbo Boost ve 6 MB paylaşımlı L3 önbellek
  • 2.3 GHz 4 çekirdekli 10. nesil Intel Core i7, 4.1 GHz’e kadar Turbo Boost ve 8 MB paylaşımlı L3 önbellek ile yapılandırılabilir

Türkiye’de 11.199 TL‘den başlayan fiyatlar ile satışa sunulan bu model, yapılandırmaya göre fiyatı 15.999 TL‘ye kadar çıkabiliyor. Bir önceki nesile göre; yüzde 80 grafik performansı artışı sunan yeni model, video ve müzik uygulamalarında ise 2.5 kat daha fazla performans sunuyor.

Apple’ın profesyoneller için hazırladığı bu modelin günlük kullanım için çok pahalı olduğu ortada. Bu bilgisayarlar profesyonel alanda taşınabilir iş üretmek isteyenler için geliştiriliyor. Günlük hayatta macOS kullanmak istiyorsanız tercihinizi MacBook Air’den yana yapmanızda fayda var.

MacBook Pro

iPad Pro da bir seçenek gibi görünüyor. Ancak bilgisayar “gibi” olan iPad Pro tam anlamıyla bir PC deneyimi veremese de, günlük kullanımda MacBook Air’dan bile daha verimli kullanılabiliyor.

Apple’ın önümüzdeki yıllarda segmantasyonunda değişik yapacağını düşünüyoruz. Bu değişim MacBook Air modellerinin karşısına iPad Pro’yu konumlandırarak olabilir. Yani Apple sadece ilerleyen yıllarda MacBook Pro satışı gerçekleştirebilir.

Ancak şu an MacBook Air‘ın satışları gayet yolunda gidiyor. Bu yüzden planlar 5-6 yıl daha ötelenecek gibi görünüyor.