Apple, 2 Milyon Dolar ceza aldı: İşte nedeni

apple ceza aldı

Apple ceza aldı. Brezilya’nın tüketiciyi koruma kuruluşu Procon-SP tarafından 2 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı. İşte sebebi.

Bildiğiniz üzere iPhone 12 serisinin kutu içeriğinden şarj aleti çıkmadı. Çoğu kullanıcı bu durumdan şikayetçi oldu. Apple bu kararın çevreyi korumak amacı ile verildiğini belirtti. Fakat kullanıcıların çoğu, bu kararın, hızlı şarj aletlerini ekstradan satabilmek için alındığını düşündüler. Bu karardan sonra çoğu akıllı telefon markası Apple’ı eleştirdi. Hatta sosyal medya hesapları üzerinden tiye alan paylaşımlar yaptılar. Daha sonrasında ise Apple’ı eleştiren birkaç marka da kendi amiral gemisi modelinin kutu içeriğinden şarj aleti çıkmadı. Hatta bu duruma en büyük örnek olarak Xiaomi markasını verebiliriz. Apple’ın şarj şarj cihazı kararından sonra Xiaomi, Apple’ı eleştirmişti. Fakat aylar sonra piyasaya sürdüğü amiral gemisi modeli Mi 11‘in kutu içeriğinden şarj aleti çıkmamıştı. Apple, aldığı bu karardan dolayı başı ağrıdı. İşte 2 Milyon dolarlık ceza almasının nedeni.

Apple, şarj aleti vermediği için 2 Milyon Dolar ceza aldı!

Gçetiğimiz aylarda piyasaya sürülen iPhpne 12 serisinin kutu içeriğinden şarj aleti çıkmadı. Bundan dolayı Brezilya’nın tüketiciyi koruma kuruluşu Procon-SP tarafından 2 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı. Fakat Apple’ın iddiasına göre Dünya, her yıl 3 milyon metrik don karbon emisyonuna maruz kaldığı için, şarj adaptörlerini kutu içeriğine koymadığı takdirde bunu önleyebileceğini iddia etti. Fakat çoğu kullanıcı bu durumun kâr etmek veya maliyet düşürmek için olduğunu iddia ediyor.

Apple iPhone şarj

Tabii ki de para cezası uyarısız verilmedi. Söz konusu tüketiciyi koruma kuruluşu geçtiğimiz yılın aralık ayında Apple’ı uyardı. Cihazda şarj cihazını koyması gerektiğini belirtti. fakat Apple ısrarla karbon emisyon seviyesini bahane etti. Brezilyalı tüketiciyi koruma kuruluşu ise Apple’ın şarj adaptörü kararı hariç çevreyi korumak adına herhangi bir adım atmadığını belirtti. Bu yüzden bu kararın yanlış olduğunu, Apple’ın ceza almasının gerektiğini açıkladı.

Apple yeni serilerinde şarj aleti verecek mi henüz bilinmiyor. fakat tüketici koruma kuruluşlarından ceza almaya devam edeceği kesin gibi görünüyor.

İlgili Haberler

>> 8 TL Olan Dolar İçin Yeni Hedef Belli Oldu: Peki Teknoloji Dünyası Nasıl Etkilenecek

>> Apple Büyük Ceza Aldı: Yine Patent İhlali