Apple Büyük Ceza Aldı: Yine Patent İhlali

Tim Cook metaverse

Dünyanın en büyük akıllı telefon şirketlerinden bir tanesi olan Apple büyük ceza aldı. Her zamanki gibi bu sefer de cezanın nedeni patent ile ilgiliydi. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte bakalım.

Önemli teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple genellikle patent konusuna pek dikkat etmiyor. Aynı şekilde karşı taraftan bunun tam tersini talep ediyor. Hatırlayacağınız üzere bir keresinde sağlıklı yaşam uygulamasını şikayet etmişti. Konu ile ilgili açılan davada bu şirketin kendi amblemlerini kullandığını söylemişti.

Firma her ne kadar başkalarından patent konusunda hassasiyet beklese bile yine de kendisi böyle bir konuya dikkat etmiyor. Personalized Media Communications isimli bir lisanslama şirketi bununla ilgili büyük bir dava açtı. Bu davaya göre Apple lisans ihlali yaptı.

Apple büyük ceza alınca duruma inanamadı

Personalized Media Communications bundan önce defalarca başka şirketlere dava açmıştı. Bu patent davaları daha çok Google ve YouTube gibi platformlar ile ilgiliydi. Ayrıca Netflix üzerinden de bazı davalar açtı. Tüm bu patent davaları şirketin aleyhine sonuçlandım Fakat Netfilix şu an için beklemede.

Apple büyük ceza

Apple ile ilgili açılan dava ise bu firma tarafından kazanıldı. Apple 308,5 milyon dolar ödeme yapmak zorunda. 2015 yılında başlayan bu dava henüz yeni sonuçlandı. Apple konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu kararı kesinlikle doğru bulmadığını ifade etti. Herhangi bir ürünü yapmayan veya satmayan şirketler tarafından böyle bir dava açılmasının doğru olmadığını söyledi.

Apple konu ile ilgili itirazda bulundu

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple konu ile ilgili itirazda bulundu. Bunun patent ihlali olmadığını vurguladı. Ancak sonuç değişmeyecek gibi görünüyor. Şirket tarafından ödenecek bu tutar açıkçası pek az değil.

Son olarak patent ihlaline konu olan hizmetin Apple iTunes olduğunu söyleyelim. Apple bu hizmeti ile 7 patenti ihlal etti. Böylece bugüne kadar şirkete verilen en ağır cezalardan birisi ortaya çıktı. Peki sizce Apple gerçekten de patent ihlalleri yapıyor mu?

İlgili Haberler:

>> iPhone 13, Büyük İhtimalle Touch ID Sensörle Gelecek

>> Apple Car, Kaygan Yollarda Bile Kendi Kontrolünü Sağlayabilir