Apple Akıllı Gözlük İçin Yeni Detaylar Ve Tarih Bilgileri Paylaşıldı

Apple akıllı gözlük için hazır mısınız? Yıllardır süren söylentiler, yakın zamanda gerçekleşebilir. İşte gelen yeni detaylar.

Apple akıllı gözlük için şimdiye kadar pek çok sızıntı ve söylenti bilgiyle karşılaştık. Açıkçası Apple’dan resmi bir duyuru olmamasına rağmen hâlâ bekleniyor ve heyecan düzeyi de oldukça yüksek.

DigiTimes’ın Tayvan versiyonunda yer verilen yeni bilgiler, Apple’ın ilk artırılmış gerçeklik gözlüğünün prototipinin 2. aşamaya geçiş yaptığı yönünde. Bilgilerin devamında, ürünün önümüzdeki yılın ilk çeyreği itibarıyla seri üretime geçeceği ve 2022’nin ikinci yarısı itibarıyla da nihayet satışa sunulabileceği bildiriliyor. Şu an pilin iyileştirilmesi ve tasarımın daha hafifleştirilmesi için çalışılıyor. Yine de ilk jenerasyon Apple akıllı gözlük için “hantal olacaktır” düşüncesi var.

Tabii konu böyle bir ürün ve Apple markası olunca, fiyat konusunda mütevazi bir beklenti içine girmek doğru olmaz. Apple akıllı gözlük için beklenen fiyat aralığı, 2000 ile 3000 dolar arasında.

Bundan birkaç sene öncesine gidecek olursak, yüksek teknik özelliklere sahip gözlük için 5nm çipsetten söz ediliyordu. Şimdilerde de çıkış tarihleri ve birden fazla modelin olabileceği konuşuluyor.

Apple Akıllı Gözlük İçin Yeni Detaylar Ve Tarih Bilgisi Paylaşıldı

PhoneArena’da yer verilen bilgilerde, Apple akıllı gözlük ürününün sonrasında, artırılmış gerçeklik tabanlı bir güneş gözlüğünün de üretilebileceği ifade ediliyor. Çıkış dönemi olarak da 2023-2025 yılları gösteriliyor.

Apple CEO’su Tim Cook’un artırılmış gerçeklik teknolojilerine duyduğu ilgi biliniyor. Eh, bu tarafta farklı firmalarında pek çok çalışması var. Dolayısıyla bu pazarda Apple’ın da boy göstermesini beklemek gayet normal olsa gerek.

Şimdiye kadar pek çok akıllı gözlükle karşılaştık. En dikkat çekici olanı ise, Google Glass idi

Google Glass, gerçekten dikkat çekici ve biraz da korkutucu bir üründü. Yıllardır üzerinde çalışmalar yapılan ve sonrasında projesi tamamen iptal edilen bu gözlük, gözünüzün tam karşısına bir dijital ekran ekliyor ve bir yandan gerçek dünyayı seyrederken bir yandan da dijital ekrandan farklı içerikleri takip etmenize imkân sunuyordu. Fotoğraf ve video çekebiliyor, müzik dinleyebiliyordunuz. Ürünün korkutucu tarafı ise, kimse farkında olmadan onların fotoğraflarının ve videolarının çekilebilecek olma ihtimali. Bu, özel hayatın ihlali anlamını taşıyordu ve bu sebeple de pek çok mekanda Google Glass’ın kullanımı yasaklanmıştı.

Yakın döneme baktığımızda ise, Facebook ve Ray-Ban ortaklığıyla hazırlanan güneş gözlüklerini görüyoruz. Bu gözlükler, Google Glass’a kıyasla daha basit sisteme ve az özelliğe sahip. Dolayısıyla pek çok kişi, bu ürünlerin fiyatlarının yüksek olduğu konusunda hem fikir.

Bakalım Apple akıllı gözlük için ne zaman resmi hamle gelecek, merakla bekliyoruz.

> Twitter, Çok Tepki Toplayan Bir Özelliğini Kaldırma Kararı Aldı