Apple Electron ile oluşturulan uygulamaları kabul etmiyor!

Apple, Mac App Store’a onaylanması için gönderilen Electron ile oluşturulan uygulamaları kabul etmemeye başladı. Peki, neden?

iOS ve macOS platformlarında güvenliği ve gizliliği sağlamak adına her uygulama ve oyunu App Store ve Mac App Store’a kabul etmeyen Apple, şimdi ilginç bir olay ile gündeme geldi. Electron ile oluşturulan çoğu uygulama bu zamana kadar eğer Apple’ın politikasına uygun olarak geliştirildiyse Mac App Store’a kabul ediliyordu. Ancak son 1-2 haftadır Electron ile oluşturulan uygulamalar reddedilmeye başlandı.

Microsoft Edge yeni logosu ile geliyor!

Çapraz platformlar için Electron altyapısı ile oluşturulan uygulamaların geliştiricileri, Apple’ın Mac App Store inceleme sürecinde uygulamalarını reddetmeye başladığını dile getirdi. Apple’ın uygulamaları, kurallarına uymadığı gerekçesi ile kabul etmediği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Apple

Apple’ın App Store kuralları arasında; uygulamaların yalnızca genel API’leri kullanabileceği ibaresi uzun zamandır yer alıyor. Ancak Electron altyapısı ile geliştirilen uygulamalar farklı API’lar barındırdığı ve bu API’lar diğer uygulamalar ile etkileşime geçebileceği için uygulamaların mağazaya kabul edilmediği düşünülüyor.

App Store veya Mac App Store’a uygulama geliştirirken aşağıda yer alan API’ları kullanabilirsiniz.

  • CAContext CALayerHost
  • NSAccessibilityRemoteUIElement
  • NSNextStepFrame
  • NSThemeFrame
  • NSURLFileTypeMappings

Şimdilik Cupertinolu teknoloji devi Electron ile oluşturulan uygulamalar hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Bakalım bundan sonraki süreçte neler yaşanacak?