Apple elektronik sigara uygulamalarını kaldırdı!

Elektronik sigara kullananlar ereksiyon

Apple, iOS’in uygulama mağazası App Store’dan elektronik sigara uygulamalarını sürpriz bir şekilde kaldırma kararı aldı.

Sigaradan daha az tehlikeli olduğu söylenen elektronik sigaraların, kanser yaptığına ilişkin son 1-2 aydır ciddi araştırmalar ve raporlar gelmeye başlamıştı. Vaping olarak geçen elektronik sigaralar için App Store ve Play Store‘da çeşitli uygulamalar yer aluyordu.

Apple, Axios‘a verdiği demeçte, şirketin App Store’dan elektronik sigaralar için geliştirilen uygulamaların özendirici bir etki yaratmaması adına kaldırdığını açıkladı. iOS’in uygulama mağazasından kaldırılan Vaping uygulamaları eğer cihazınızda yüklü ise hala kullanabiliyorsunuz.

Geliştirici ve firma fark etmeksizin bu tarz uygulamaları App Store‘dan kaldıran Apple, bir kez daha sağlık konusunda ne kadar titiz olduğunun sinyallerini vermiş oldu.

elektronik sigara

CDC Amerika Kalp Birliği’ndeki uzmanlar, bu cihazların ileride akciğer yaralanmalarına neden olacağına hatta kansere bile neden olabileceğine işaret ediyor. Apple’ın bu araştırmalardan yola çıkarak böyle bir karar aldığı düşünülüyor.

Microsoft AI ile kanser tespiti yapıyor!

Ancak kullanıcılarının sağlığına önem veren Apple’ın obeziteye yol açan Fast Food uygulamalarını neden kaldırmadığı ise henüz bilinmiyor.

Bu tip bir hamlenin Google cephesinden de gelmesi bekleniyor. Bakalım Google ilerleyen günlerde e-sigara uygulamalarını Android’in uygulama mağazası Play Store’dan kaldıracak mı?

Peki, siz bu tip atılımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Fast Food uygulamaları dururken e-sigara uygulamalarının yasaklanması doğru mu? Yoksa her ikisi de mi yasaklanmalı?