Apple fabrikası saldırıya uğradı! İşte detaylar

Apple fabrikası saldırıya uğradı! İşte detaylar

Google News Abone Ol

Apple fabrikası, çalışanlarına ödenen maaşların gecikmesinden dolayı tahrip edildi. Birçok Apple ürünü de yağmalandı. İşte detaylar.

Hindistan’da bulunan Apple fabrikası, işçilerin maaşlarının ödenmediği iddialarından sonra fabrika işçileri tarafından tahribata uğradı. Hafta sonu gerçekleşen saldırının ardından Apple’a soruşturma başlatıldı. Tayvanlı üretici tarafından işletilen Apple fabrikası çalışanlarının maaşlarının ödenip ödenmediği incelenmeye başlandı. Güney Hindistan’da bulunan Wistron Corporation fabrikasında binlerce Apple ürünü yağmalandı. Bunun sonucunda 150’den fazla kişi tutuklandı.

Apple fabrikası zararın 7.1 milyon $ değerinde olduğunu açıkladı!

Wistron Corporation, 7.1 milyon $ değerinde zarar olduğunu açıkladı. Bununla beraber fabrikadaki çalışmaların devam etmesi için ellerinden gelenin yapıldığı açıklandı. Tayvanlı şirket, saldırıyı yapan insanların kendi çalışanları olmadığını iddia etti. Bu durumun iş bulma kurumları tarafından işe alınan insanlar tarafından yapıldığını söyledi. Yağma sonucunda hisseleri %3.4 oranında düşüş yaşadı. Wistron Corporation’ın Apple ile olan ilişkinin zedeleneceği düşünülüyor.

apple fabrikası

İddialara göre olaylar, 12 Aralık’ta fabrika işçilerinin kendilerine maaş ödenmemesinin üzerine tesise baskın yapması ile başladı. Ortaya çıkan görüntülerde, işçilerin fabrikada bulunan bir camları kırdığı, kameraları parçaladığı görülüyor. Bununla beraber birçok Apple ürünü de yağmalandı. Apple ise Wistron Corporation’ın çalışanlarına maaşlarını ödeyip ödemediği konusunda polisler ile iş birliği yaparak araştırılacağını söyledi. Wistron Corporation ise çalışma yönetmeliklerine uyacağını ve en kısa sürede üretime devam edeceğini açıkladı.

Açıklananlara göre Apple tedarikçisi Wistron Corporation, 10.000 kalıcı ve geçici işçi çalıştırmaktaydı. Bu işçiler, 3 aydır maaş ödemesi almadıklarını iddia etti. Yerel çalışma bakanı Hebbar ise ‘’Çalışanların maaş alma hakları var. Ve bu haklar bizim sorumluluğumuzdadır.’’ Açıklamasında bulundu. İddialara göre işçilerin isyan etmesinin sebebi sadece 3 aydır maaş almamaları değil. Aynı zamanda 12 saatlik vardiyalar ile çalıştıklarını ve Hindistan çalışma yasalarını ihlal ettiklerini iddia etti. İşçiler bundan 1 ay önce barışçıl bir protesto ile maaş eksik yattıklarını beyan etti. Fakat işverenin alakadar olmadığı iddia edildi. Olay hakkında araştırmalar sürüyor.

İlgili Haberler

>> iPhone 12 Pro mu Pro Max mi daha fazla satıyor?

>> iOS 14.3 iPhone sorunlarını çözmeye geldi


CEVAP VER