Apple iCloud güvenliği konusunda geri adım atıyor

Apple iCloud güvenliği konusunda geri adım atıyor

Apple iCloud

Apple iCloud güvenliği konusunda FBI ile bir kez daha sorun yaşamamak adına geri adım atacak gibi görünüyor.

Apple ile kolluk kuvvetleri arasında her dönem bir gerginlik yaşanması, Cupertinolu teknoloji devine geri adım attıracak gibi görünüyor. Geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan terör saldırısı sonrasında terörist vurularak öldürülmüştü. FBI, teröristin iPhone kilidini açması için Apple’a başvurmuş ancak red edilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump bu olaydan sonra Apple’ı hedef alan açıklamalarda bulunmuştu. Başkan Trump’ın bu baskısı Cupertinolu teknoloji devine geri adım attıracak gibi görünüyor.

FBI iPhone kilidini açmak için Apple’a baskı yapıyor!

Apple, iPhone ve iPad’in yerel olarak depolanan verilerini şifreliyor. Ancak iCloud yedeklemelerini tam olarak şifrelemiyor. Teknoloji devi bulut servisi için KeyDrop ve Plesio kod adlı güvenlik sistemleri üzerinde çalışıyordu. Bu güvenlik sistemleri uçtan uca şifrelemede çıtayı yükseltecekti. Ancak Apple’ın bu sistemlerden vazgeçtiği bugün iddia edildi.

Apple iCloud

Reuters’ın kaynaklarına göre; Apple, iCloud’un güvenliğini arttırmak için olan planlarını askıya almış durumda. FBI ve CIA gibi kolluk kuvvetleri ile bir kez daha yüz göz olmamak için bu kararın aldığı iddialar arasında yer alıyor.

Bu durum tüm verilerin güvensiz olduğu veya iCloud yedeklemelerinin tamamen güvensiz olduğu anlamına gelmiyor. Apple’ın açıkladığı gibi; iCloud Anahtarlığınız, ağ şifreleri, sağlık verileri, ödeme bilgileri ve Siri bilgileri gibi hassas veriler iCloud’da uçtan uca şifrelenmeye devam edecek. Ancak Apple, kolluk kuvvetleri için backdoor bırakacak gibi görünüyor.


CEVAP VER