FBI iPhone kilidini açmak için Apple’a baskı yapıyor!

FBI iPhone kilidini açmak için Apple’a baskı yapıyor!

iPhone kilidini açmak

FBI, Amerika’da düzenlenen terör saldırısı sonrası öldürülen katilin iPhone kilidini açmak için Apple’a baskı yapıyor.

Başsavcı William Barr ve FBI Başkanı, Pensacola’daki bir deniz üssüne saldıran teröriste ait olan iPhone’ların kilidini açmak için Apple’a baskı yapıyorlar. Ancak bir Forbes’a göre; yetkililerin Apple’ın en yeni ve en güvenli cihazlarına erişebilen araçlara zaten erişebiliyor.

Peki, iPhone 11 Pro Max modelinden bile verileri kolayca alabilen GrayKey aracına sahip olan FBI, neden hala Apple baskı yapıyor? Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde iPhone kilidini açmak istemeyen Apple’ı eleştiren bir tweet atmıştı.

Yapay zeka firması Xnor.ai Apple tarafından satın alındı

Başkan Donald Trump, bu tip olaylarda Apple’ın direkt olarak konuya müdahale olmasını ve soruşturmanın hızlı bir şekilde yürütülmesi için ortaklaşa çalışmak istiyor.iPhone kilidini açmak

Forbes’ın belirttiğine göre; FBI, Apple’a kamuoyu ile baskı kurmak istiyor. Ancak Apple’ın gizlilik politikasından ne olursa olsun geri adım atmaya niyeti yok.

GrayKey isimli araç ile şimdilik sadece iPhone’da yerel olarak depolanan verilere erişim sağlanabiliyor. Ancak iCloud yani buluttaki verilere erişmek mümkün değil. FBI, iCloud’da da soruşturma için gerekli olabilecek verilerin olduğunu düşündüğü için Apple’a baskı yapıyor da olabilir.

GrayKey nedir?

iPhone 5s’ten iPhone 11 Pro’ya kadar tüm iPhone’ların kildini kırabilen GrayKey isimli araç İsrail merkezli bir güvenlik firmasının geliştirmiş olduğu hack cihazı. Bu cihazın yerel yetkililerden başka 3. kişilere satılmadığı söyleniyor.


CEVAP VER