Apple, iPhone 14’lerde de Samsung ve LG Kullanıyor! İşte Detaylar

Güney Koreli teknoloji firması Samsung, pek çok farklı kolda ürünler ve çözümler üretiliyor. Örneğin Samsung Display birimi, OLED ekran pazarının en önemli oyuncularından ve Apple iPhone 14 serisinde de önemli dokunuşlar gerçekleştiren isim konumunda.

GSM Arena sitesinde yer verilen yeni bir rapora göre Apple, iPhone 14 ailesinin ekran çözümü tarafında Samsung Display’den fazlasıyla yardım almış. Evet, Samsung, ekran tedarikçisi olarak Apple’ın en önemli ortaklarından bir tanesi. Öyle ki, iPhone 14 cihazlarının %70lik diliminde Samsung’un ürettiği OLED ekran teknolojisi kullanılmış.

Hani bazen, Apple ile Samsung rekabet içindedir, bazen Samsung mu daha iyi Apple mı daha iyi diye haberler çıkar. Bunları hepimiz görüyoruz. Burada dikkat çekici olan ise, bir yandan rekabeti sürdürürken bir yandan da üretim tarafında ortak olarak hareket edebilmek. Bu şüphesiz ki hem iki firmaya hem de teknoloji severlere sayısız avantajlar katıyor.

Apple, iPhone 14'lerde de Samsung ve LG Kullanıyor! İşte Detaylar

Kore menşeli haber sitesi TheElec’teki bilgiler, Apple’ın güncel akıllı telefon ailesi için 120 milyon ünite üretim gerçekleştirilmesini planladığı yönünde. Bu büyük rakamın en az 80 milyon birimlik kısmını Samsung Display üstlenecek gibi. Geri kalan 20 küsür milyonluk kısmı LG Display’in, 6 milyon civarı paneli de Çinli panel üreticisi BOE’nin hazırlaması planlanıyor. Geriye kalan birimlerin tedarikçileri henüz belirlenmiş değil.

Peki bu üreticilerin hazırladığı paneller tam olarak hangi iPhone 14 modellerinde kullanılıyor?

GSM Arena’daki detaylara göre Apple firması, Samsung ve LG Display tarafından üretilen ekran panellerini 4 farklı iPhone 14 modelinde kullanıyor. Çinli BOE firmasının ürettiği paneller de 6.1 inç ekran boyutuna sahip iPhone 14’te tercih ediliyor.

iPhone14’ü parçalayıp birleştirmek kolay, ama birleştirdikten sonra eskisi gibi performanslı çalıştırabilmek çok çok zor

iPhone 14’ü parçalarına ayıran pek çok uzman (Apple’dan hariç servisler), ürünün parçalarının tekrar bir araya getirilmesinin çok kolay olduğunu söylüyor, ama öte yandan bu rağmen ürünün eski performansında çalışmasını %100 garanti edemiyor. Bu da Apple’ın her parça için ayrı ayrı çalıştığını ve en doğru montaj için sadece yetkili ellere, yani Apple servislerine ihtiyaç duyduğunu gösterir bir kanıt olabilir.

Örneğin, eğer iPhone14’ü yetkisiz bir serviste açar ve ekranını değiştirmeye kalkarsanız, ekran panelinde yer alan iki tane ortam ışık algılayıcı sensörün çalışma sistemini de büyük ihtimalle bozabilirsiniz. Bu nedenle de otomatik ışık algılama özelliği çalışmayabilir ve her seferinde elinizle, manuel olarak ışık seviyesini ayarlamak zorunda kalabilirsiniz.
Önceki iPhone modellerinde, üçüncü parti servisler, Apple ürünlerini onarmak için EEPROM adı verilen bir yazılım kullanıyorlardı. Böylece ürünün donanımında düzenlemeler yapılabiliyordu. Bu yöntemin yeni iPhone 14 ailesinde çalışmadığı da bildiriliyor.

İlgili Haberler:

>> Siber Güvenlik Zafiyetlerine Karşı Verinin, Yönetilebilen Hizmetlerle Kaynağındayken Korunması