Apple, iPhone 16 Ailesi İçin Önemli Bir Adım Atmaya Hazırlanıyor

Apple tedarik sorunları

Pek çok teknoloji sever için Made in USA etiketli iPhone hayali yakın zamanda gerçek olabilir. Apple, belki de iPhone 16 dahil yeni cihazları için Amerika’da üretilen 4nm gelişmiş çiplerle hareket edecek. İşte şu an söylenti boyutunda olan, ama çoğu kişiyi heyecanlandıran detaylar.

Apple, önümüzdeki yıllarda satışa sunmayı planladığı yeni nesil iPhone, iPad ve Mac cihazlarında 4nm çipler kullanabilir. Bu, aslında sürpriz bir detay değil. İlgi çekici kısım ise, bu çiplerin Amerika’da üretilme ihtimalinin yüksek olması.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre TSMC firması (Ki Apple’ın önemli tedarikçilerinden), 12 milyar dolar değerindeki yeni fabrikasını Arizona’ya kuruyor ve 2024 itibarıyla fabrikanın faaliyete geçmesi bekleniyor.

TSMC, daha evvel verdiği bilgilerde, aylık 20 bin yarı iletken üretmeyi planladığını söylemişti, ama güncel durumlar neticesinde planda değişiklikler olabilir.

Bilgilerin devamında, burada yapılacak toplam üretimin üçte birlik kısmının Apple’a yönelik olacağı da ifade ediliyor. Bu da muhtemelen iPhone 16 ailesinde kullanılacak 4nm çiplerin Amerika menşeli olacağını gösteriyor olabilir.

Apple, iPhone 16 Ailesi İçin Önemli Bir Adım Atmaya Hazırlanıyor

Gurman’ın belirttiğine göre TSMC, aslında ilk etapta 5nm üretim süreciyle çipler hazırlamayı planlıyordu, ama bazı Amerikalı şirketlerden daha gelişmiş çipler yönünde talepler gelmesi üzerine bu plandan vazgeçildi.

Apple CEO’su Tim Cook da bir süre önce çalışanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda, firmanın yeni çip ihtiyaçlarının Arizona’daki fabrikadan karşılanması için planlama yapıldığını ifade etmişti.

Tüm bu detaylar bir kenara, yakın zamanda resmi duyuru gelebileceğini belirtelim. Örneğin önümüzdeki hafta Phoenix’te, ABD Başkanı Joe Biden, Apple CEO’su Tim Cook, AMD CEO’su Lisa Su ve Nvidia Kurucu ve CEO’su Jensen Huang’ın bir araya gelmesi bekleniyor. Haliyle bu buluşmada sonrasında önemli açıklamaların yapılması muhtemel.

iPhone 16’ya daha yıllar var… Peki iPhone 15 tarafında ne gibi söylentiler var?

iPhone 15 ailesi, bir sürpriz olmazsa önümüzdeki eylül ayında tanıtılacak ve tanıtımdan birkaç hafta sonra da Amerika başta olmak üzere diğer ülkelerde satışa sunulacak. Tabii resmi duyuruya daha uzun bir süre var, ama bir yandan söylenti ve sızıntı detayların arka arkaya geldiğini de söylemeliyiz.

Macrumors sitesindeki bilgilere göre Apple, iPhone 15 ailesi için 15, Pro ve Ultra modellerini sunabilir. Bu modellerde tasarımsal olarak çok ciddi farklılıklar beklenmiyor, ama Type-C bağlantı noktası gibi önemli bir güncellemenin olacağı da konuşuluyor. Zira bu konuda Avrupa Birliği ülkelerinin de talepleri bulunuyor.

Ekran tarafında 6.1 ve 6.7 inç seçeneklerinin olacağı konuşuluyor.

Söylentilerin devamında, 15 ailesinde yanlardan yumuşatılmış köşelere sahip titanyum şasi kullanılabilir. Bu da dayanıklılık anlamlarına geliyor.

Firma, bu yeni ailede gelişmiş Face ID teknolojisini kullanabilir. Evet, Touch ID için yolun sonuna gelindiği düşünülüyor.

İlgili Haberler

>> Twitter Güvenli mi? İşte Güvenlikten Sorumlu Eski Başkanın Düşüncesi