Apple M1 çipinde sorunlar yaşanıyor

Apple M1 çipinde sorunlar yaşanıyor

Apple M1
Google News Abone Ol

Apple’ın yeni ARM tabanlı işlemcisi Apple M1 sorunlar ile gündeme geldi. Peki, MacBook’larda ne gibi sorunlar baş gösteriyor?

Apple kısa süre önce yeni Apple M1 çipinin yanı sıra macOS Big Sur’u kullanan Apple Mac mini, MacBook Air ve MacBook Pro’yu piyasaya sürdü. Son raporlar M1 çipinin gerçekten iyi performans gösterdiğini gösterse de bazı sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Yeni M1 işlemcili MacBook’larla ilgili çok sayıda şikayet geliyor. Şimdiye kadar M1 MacBook’lar için bildirilen sorunlara daha yakından bakalım.

Bluetooth Arızası

YouTuber, Patrick Tomasso, Mac Mini ile ilgili birkaç sorun olduğuna dikkat çekti. Ona göre, sorunlar çevre birimlerden sık sık kopukluk ve hatta tamamen arızalanmayı içeriyor.

Reddit’te bazı M1 Mac kullanıcıları, fareler, klavyeler ve kulaklıklar dahil olmak üzere birinci taraf ve üçüncü taraf çevre birimlerinin aralıklı bağlantı kesintilerine maruz kaldığından şikayet etti.

Sorun Apple’ın donanımında veya macOS Big Sur’da görünüyor. Ancak kullanıcılar Unifying Receiver Bluetooth dongle’ını kullanarak Logitech aksesuarlarına bağlanabiliyor. Ek olarak, bazı kullanıcılar Bluetooth “bağlan” düğmesine tıklasalar da cihazın gerçekte bağlı olmadığından şikayet ediyor.

Apple M1

Magic aksesuarların da bağlantısı kesiliyor

Üçüncü taraf aksesuarların Bluetooth bağlantısı arızasına ek olarak, Apple’ın birinci taraf Magic Control Board ve Magic Control Keyboard da bağlantı kopma sorunları yaşadı. Kullanıcı geri bildirimlerine göre, bu sorun sık sık meydana geliyor.

Bazı kullanıcılar, Magic Control Board’larının saatte 10 defadan fazla bağlantıyı kesebileceğini iddia ediyor.

Çin forumlarında, bazı kullanıcılar MacBook Pro’nun M1 sürümünün aniden çöktüğünü ve yeniden başlatıldığını bildirdi. Ayrıca bazı kullanıcılar, cihazın açıklanamayan bir siyah ekrana sahip olacağını bildirdi.

Muhtemelen Apple, bu sorunlar için çok yakında karşımıza yeni Big Sur güncellemesi ile çıkacak. Şimdilik emekleme aşamasında olan M1 çipinin bu sorunlara rağmen büyük başarılara imza atacağı söyleniyor. Intel cephesine kök söktürecek olan M1’in, büyük bir gelecek vadettiği ortada. Özellikle iOS ve iPadOS uygulamalarını native olarak çalıştırması bu işlemciyi bir adım öteye taşıyor.

İlgili Haberler

>> Apple Cihazlarının Kullanım Ömrü Bilerek Azaltılıyor Olabilir. Apple’a Dava Açıldı

>> Samsung Akıllı Telefon Kar Oranı Rekora Koşuyor: Apple’ın Gözleri Yaşlı


CEVAP VER